Kırgızistan ve Tacikistan arasında gerginlik tırmanıyor

Güncel
Ömer Kaya
28 Ocak 2022, 00:39
Ömer Kaya
28 Ocak 2022, 00:39

Kırgızistan ve Tacikistan arasında uzun bir süredir devam eden sınır gerginliği yeniden patlak verdi. Bu kapsamda, bugün akşam itibarıyla başlayan çatışmalarda her iki ülkeden askerler yaralandı. Öte yandan, Tacikistan’ın sınıra asker sevkiyatı yaptığı öğrenildi.

Kırgızistan ve Tacikistan sınırında iki ülke askerleri arasında çatışma çıktı. Kırgız basınından edinilen bilgilere göre, Tort Koço ve Çır Dobo bölgesinde yaşanan çatışma sonrası bölgede gerginliğin had safhada olduğu öğrenildi.

YARALI ASKERLER VAR, KIRGIZİSTAN 9 KÖYÜ TAHLİYE ETTİ

Öte yandan, bölgeden edinilen son bilgilere göre, çatışmalarda 4 Kırgızistan, 13 Tacikistan askeri yaralandı. Kırgızistan, Tacikistan sınırındaki 9 köyü tahliye etti.

TACİKİSTAN SINIRA ASKER SEVK EDİYOR

Kırgızistan basınında yer alan bilgilere göre, Tacikistan ordusu çatışmanın yaşandığı bölgeye asker sevk ediyor. Bölgede gerginlik devam ediyor.

Kırgız Cumhuriyeti Ulusal Güvenlik Devlet Komitesi Enformasyon ve İletişim Dairesi, 22 Aralık 2021’de Kırgız-Tacik sınırında bir çatışma yaşandığını bildirmişti. Batken eyaletinin Leylek ilçesindeki Maksat-Caştık karayolu üzerinde Kırgızistan vatandaşı, Tacikistan askerlerinin ateşiyle karşı karşıya kalmıştı. Bölgede Nisan 2021’de yaşanan çatışmalarda 49 kişi ölmüş, 300’e yakın kişi de yaralanmıştı.

KOLEKTİF GÜVENLİK ANLAŞMASI ÖRGÜTÜNDEN “ATEŞKES” ÇAĞRISI

Ayrıca, Rusya’nın başını çektiği Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü (KGAÖ), taraflara ateşkes çağrısında bulundu.

Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü (KGAÖ) Nedir?

Tam adıyla Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü (KGAÖ), Rusya Federasyonu’nun başını çektiği Sovyetler Birliği sonrası kurulan bağımsız cumhuriyetlerden oluşuyor. Bunlar: Rusya, Belarus, Ermenistan, Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan ve Özbekistan.

Kazakistan Cumhurbaşkanı Tokayev’in tepkilere neden olan yardım isteği sonrasında ülkeye giren askeri güçler (sözde barış gücü) örgüt anlaşmasının 4. maddesi gereğince ülkeye geliyor.

KGAÖ Anlaşması’nın 4. maddesi aynen şöyle:
“Tüm katılımcı devletler, güç kullanmaktan veya güç kullanma tehdidinde bulunmaktan kaçınmayı kabul etmiş olup devletlerden birine yönelik saldırganlık, tüm KGAÖ üyelerine yönelik saldırganlık olarak görülüyor.”