Kırgızistan-Tacikistan sınırında çatışma: Tacik askerler, Kırgız askerleri yaraladı!

Güncel
Manas
04 Haziran 2022, 15:33
Manas
04 Haziran 2022, 15:33

Kırgızistan Milli Güvenlik Devlet Komitesi Başkanlığı tarafından yapılan resmi açıklamaya göre, dün Kırgızistan’ın en güney bölgesinde Tacikistan ile olan sınırında, Kırgız askerlerinin Tacikistan askerlerinin saldırısına uğradığı ve yaralanan 3 askerin durumunun kritik olduğu bildirildi. Kırgızistan Milli Güvenlik Devlet Komitesi Başkanı General Kamçıbek Taşiyev, olayla ilgili, “Devlet Sınır Muhafızları kontrol noktalarında çalışıyor. Tacik yetkililerle karşılıklı görüşmelerde bulunuyoruz. Şimdilik endişelecek bir durum söz konusu değil.” dedi.

Kırgızistan ve Tacikistan arasında yıllardır anlaşmazlık olan sınır sorunu, Nisan 2021’de çıkan silahlı çatışmanın üzerinden aylar geçmesine rağmen bölgede karşılıklı anlaşmazlıklar ve gerginlik içinde devam ediyor. Kırgızistan Milli Güvenlik Devlet Komitesi Başkanlığından, 4 Haziran 2022 tarihinde yapılan resmi açıklamada, Batken’e bağlı Bulak-Başı köyünde Tacik askerleri, ateşkes emrine uymadan, 3 Kırgız askerini yaraladığını duyurdu. Olay yerinde, Kırgız-Tacik yetkililerin görüşmelerinin devam ettiği açıklandı.

Глава ГКНБ Камчыбек Ташиев рассказал, что по вопросу «Кумтора» заведено 4  уголовных дела — K-News

“TACİK ASKERLER, ATEŞKES EMRİNİ GÖRMEZDEN GELDİ”

Kırgızistan Milli Güvenlik Devlet Komitesi Başkanı General Kamçıbek Taşiyev olayla ilgili, “Tacik askerlerine, 3 Haziran 2022’de öğleden sonra 14:07’de ateşkes emri verilmesine rağmen Tacik tarafı, Kırgız tarafının mevzilerine 14:15’e kadar ateş etmeye devam etti ve 3 askerimizi ağır yaraladı. Şu anda, Devlet Sınır Muhafızları kontrol noktalarında çalışıyor. Tacik yetkililerle karşılıklı görüşmelerde bulunuyoruz. Şimdilik endişelenecek bir durum söz konusu değil.” ifadesini kullandı. Ayrıca Sağlık Bakanlığı, yaralı askerleri başkent Bişkek’teki hastaneye transfer ettiğini açıkladı.

CUMHURBAŞKANI SADIR CAPAROV YARALI ASKERLERİ ZİYARET ETTİ

Kırgız Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sadır Caparov, 4 Haziran 2022 tarihinde, Batken bölgesinde Kırgız-Tacik sınırında çıkan çatışmada yaralanan sınır muhafız askerlerin tedavi gördüğü hastaneyi ziyaret etti. Cumhurbaşkanı Caparov, yaralı askerlerle görüşerek durumlarını sordu ve acil şifalar diledi.

Возможно, это изображение 2 человека, ребенок, люди стоят и в помещении

Kırgız Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, yaralanan askerlerin, uzmanların gözetimi altında olup, Ulusal Hastanede uygun tıbbi bakım gördüğü ve gerekli tüm teşhis testleri yapıldığını bildirildi.