Kırgızistan'ın güneyinde geniş kapsamlı askeri tatbikat başlatıldı

Güvenlik
Ayyıldız Huri Kaptan
02 Nisan 2021, 11:33
Ayyıldız Huri Kaptan
02 Nisan 2021, 11:33

Kırgızistan Silahlı Kuvvetleri ülkenin güneyinde, komuta kademesi ve askeri personelin yer aldığı geniş çaplı askeri tatbikat başlattı. 3 Nisan’da sona erecek tatbikatta 2 bin asker, 100 tank ve zırhlı araç, 20 füze ve top sistemi ile 10 hava aracı yer aldı.

Kırgızistan Savunma Bakanlığının dün yaptığı açıklamaya göre, ülkenin güneyindeki Batken, Oş ve Celalabad bölgesinde 2 bin askerin katıldığı “Güvenlik-2021” ve “Güney-2021 Oluşumu” askeri eğitim tatbikatı başladı. Bakanlığın açıklamasında, tatbikatın temel amacının, ülkede olası askeri ve olağanüstü hal durumunda askeri, devlet yönetimi ve yerel yönetim organlarının arasında etkileşimi geliştirmek, her düzeydeki komutanların ve birliklerin imkan ve yönetim tecrübesini artırmak olduğu kaydedildi.

KIRGIZİSTAN’IN TATBİKATINA 2 BİN ASKER VE ÇOK SAYIDA ARAÇ GÖREV ALDI

3 Nisan’da sona erecek tatbikatta 2 bin askerin, 100 tankın ve zırhlı aracın, 20 füze ve top sistemi ile 10 hava aracının yer aldığı belirtildi. Tatbikatın açılış töreninde konuşan Savunma Bakanı General Taalaybek Omuraliyev, modern dünyada, temel zorlukların ve tehditlerin uluslararası terörizm ve aşırılığın olduğunu belirterek, “Biz ülkemizin ve vatandaşlarımızın güvenliğini korumaya hazır olmalıyız.” ifadelerini kullandı.