Kırgızistan ile Tacikistan çatışmasının yeni görüntüleri ortaya çıktı!

Güncel
Ozan Barış Erim
05 Mayıs 2021, 22:56
Ozan Barış Erim
05 Mayıs 2021, 22:56

Kırgızistan ile Tacikistan sınırında 29 Nisan 2021 tarihinde çıkan çatışmaların 1 Mayıs 2021’de imzalanan ateşkes ile sona erdi. İki ülke arasında imzalanan ateşkesin ardından, sınırdaki Kırgız köylerinin durumu ise ortaya çıktı.

Tacikistan’ın kuzeyindeki Sugd bölgesi ile Kırgızistan’ın güneyindeki Batken bölgesini ayıran sınır bölgesinde önceki gün iki ülkenin güvenlik güçleri karşı karşıya geldi. Bölgedeki su kaynağı üzerinde anlaşmazlıklar, çatışmaya döndü. Kırgızistan ordusu ve Tacikistan ordusu arasında Batken bölgesinde çatışma çıktı. Kırgızistan ve Tacikistan’ın stratejik Fergana Vadisi bölgesindeki sınıra askeri sevkiyat yaptı. Sovyetlerin yıkılmasının ardından ortaya çıkan tartışmalı sınırlarla ilgili iki ülke arasında uzun bir süredir tartışma yaşanıyordu.

En son 2 ay önce anlaşma sağlandığı bildirilse de, resmi sınırlara yakın bölgedeki su kaynağına ilişkin anlaşmazlıklar yeniden uluslararası kamuoyunun ilgisini bölgeye çekti. 30 Nisan 2021 tarihinde iki ülke arasında ateşkes kararı alındı ve arabuluculuk için de Çin ve Rusya tarafından açıklamalar geldi. Bölgeden gelen son haberlere göre, 20 binden fazla Kırgız vatandaşı çatışma alanından güvenli bölgeye taşındı. 11 Kırgız köyü yakılıp yıkıldı. Sınır karakolları dahil birçok bina yakıldı. Kırgızistan ile Tacikistan sınırında 29 Nisan’da çıkan çatışmaların 1 Mayıs’ta sağlanan ateşkes anlaşması ile durdurulmasının ardından çatışma sırasında ateş altında kalan sınırdaki Kırgız köyleri görüntülendi.

KIRGIZİSTAN-TACİKİSTAN SINIRINDAKİ ÇATIŞMA

Kırgızistan’ın Batken bölgesinde 2 Mayıs 2021 tarihinde Kırgız Cumhuriyeti ve Tacikistan Cumhuriyeti hükümet heyetleri, iki ülkenin sınırına dair çatışmayı sona erdirmek üzere toplantı düzenledi. Kırgızistan’ın resmi kaynaklarının bildirdiğine göre, imzalanan protokolde, sınır konusunda anlaşmaya varıldı. Tacikistan’ın ateşkesi ihlal etmesi üzerine bugün iki ülke Ulusal Güvenlik Komite başkanları gerçekleştirdikleri görüşmede bir kez daha çatışmaların durdurulması ve her iki ülke askerlerinin sınırdan çekilmesinde uzlaşmıştı.