Kırgızistan, 1-2 Mayıs tarihlerini ulusal yas günü ilan etti

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
02 Mayıs 2021, 11:41
Ayyıldız Huri Kaptan
02 Mayıs 2021, 11:41

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sadır Caparov, Kırgızistan-Tacikistan sınırında 29 Nisan’da yaşanan çatışmada hayatını kaybedenlerin anısına 1 Mayıs 2021 tarihinden itibaren iki günlük ulusal yas ilan etti. Kırgızistan Cumhurbaşkanlığının ulusal yas günü kararı kapsamında uygulanması hedeflenen 4 maddelik açıklamaya yer verildi.

Kırgız-Tacik sınırındaki Batken Bölgesi’nde 29-30 Nisanda 2021 tarihlerinde yaşanan silahlı çatışma, çok sayıda yerel halkın ve askeri güçlerine yaralanmasına ve ölümüne sebep oldu. Kırgızistan Cumhurbaşkanlığına bağlı basın servisi dün yaptığı açıklama ile Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sadır Caparov’un Kırgızistan-Tacikistan sınırında yaşanan can kayıpları nedeniyle 1-2 Mayıs 2021 tarihlerini ulusal yas günü ilan ettiğini açıkladı.

Kırgızistan Cumhurbaşkanlığının Cumhurbaşkanı Sadır Caparov imzalı konuya ilişkin kararnamesinde yer alan ifadeler şöyle:

“Derin üzüntü içide olduğumuzu ifade ederek ve şehitlerimizin yakınlarına ve akrabalarına başsağlığı dileyerek, aşağıdakilerin uygulanmasına karar verilmiştir:

  • Kırgızistan Cumhuriyetinde 1-2 Mayıs 2021 tarihlerinin ulusal yas günü olarak ilan edilmesi
  • Yas ilan edilen günlerde, tüm ülkede ve yurt dışındaki Kırgızistan Büyük Elçiliklerinde, diplomatilk kurumlarda bayrağın indirilmesi
  • Ulusal yas günlerinde tüm kültürel kurumlarda ve televizyon kanallarındaki eğlence etkinlikleri ve programlarının iptal edilmesi
  • Kırgızistan Hükumetiyle beraber yerel yönetim kurumları şehitlerimizin ailelerine ve yardıma ihtiyacı olan vatandaşlarımıza yardımda bulunması.

Kırgızistan Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığının 1 Mayıs 2021 tarihinde paylaştığı verilere göre, Kırgızistan-Tacikistan sınırındaki su dağıtım şebekesini kontrol etme nedeniyle çatışmalarda 31 kişi hayatını kaybetti, 154 kişi yaralandı. Kırgızistan Acil Durumlar Bakanlığı ise Kırgızistan tarafında 21 ev, 10 benzin istasyonu, bir okul, 2 kafe, 8 bakkal, bir sınır karakolu, bir yangın kurtarma karakolunda yangın çıktığını açıkladı.

SOVYETLER BİRLİĞİNİN KANLI MİRASI: KIRGIZİSTAN-TACİKİSTAN SINIR TARTIŞMALARI

Kırgızistan toprakları içerisinde bulunan Tacik ve Özbek enklavları, dönem dönem ciddi gerilimlere sahne oldu. Bu enklavlar Sovyetler Birliği döneminde, Orta Asya’nın en verimli bölgesi Fergana vadisi üzerinden bölgedeki toplulukları birbirine düşman etme amacıyla Sovyet Rus emperyalizmi tarafından oluşturulmuştu. Bağımsızlık yıllarından beri bu tartışmalı sınırları düzeltmeye çalışan bölge ülkeleri henüz nihai bir sonuca ulaşamadılar.

İlgili haberler:
Kırgızistan ve Tacikistan arasında sınırda çatışma çıktı!
Kırgızistan ve Tacikistan arasında sınırda çatışma çıktı!