Kırgız-Tacik sınırında çatışma: Bir Kırgız askeri yaralandı

Güncel
Manas
13 Nisan 2022, 01:13
Manas
13 Nisan 2022, 01:13

Kırgız Cumhuriyeti Ulusal Güvenlik Devlet Komitesi Enformasyon ve İletişim Dairesi, Kırgız-Tacik sınırında yeniden çatışma yaşandığını bildirdi. Kırgızistan güvenlik güçlerinden yapılan resmi açıklamaya göre, bugün Tacikistan sınırındaki Batken’e bağlı Leylek’te bir Kırgız sınır muhafızı, Tacikistan askerlerinin ateş açması sonucunda yaralandı. Askerin durumunun ağır olduğu öğrenildi.

Kırgız Cumhuriyeti Ulusal Güvenlik Devlet Komitesi Enformasyon ve İletişim Dairesi, 12 Nisan 2022 akşam saatlerinde, Kırgız-Tacik sınırında, Tacik askerlerinin Kırgız sınırını ihlal ettiğini bildirdi. Kırgızistan Milli Güvenlik Devlet Komitesi basın servisinin verdiği bilgilere göre, Kırgız-Tacik sınırında bulunan Batken ilinin Leylek ilçesine bağlı Selkana köyünde, Tacik sınır muhafızları, Kırgızistan’ın sınırına doğru yürüdü. Kırgız sınır muhafızlarının “Dur!” emrini dikkate almayan Tacik sınır muhafızları, sınırı geçerek Kırgız askerlere ateş açtı.

İKİ ÜLKE ARASINDA ATEŞKES SAĞLANDI ANCAK GERGİNLİK BÜYÜYOR

Tacik sınır muhafızları, Kırgız birliklerine ateş açtı. İki ülkenin sınır yetkilileri görüşmelerde bulundu ve ateşkes sağlandı. O sırada Kırgız tarafından kimsenin yaralanmadığı ve Tacik tarafından bir askerin vurulduğu bildirildi. Olayın ardından her iki taraftan askerler ikinci kez çatıştı. Olayda, bir Kırgız asker yaralandı.

Kırgızistan ve Tacikistan sınır yetkilileri arasındaki müzakereler devam ediyor. Kırgız-Tacik sınırında gerginlik devam ediyor.