Kerkük'teki FETÖ'ye ait okul, kalitesiz eğitimi ve yüksek ücretleri nedeniyle protesto edildi

Eğitim
Ayyıldız Huri Kaptan
07 Mayıs 2021, 10:56
Ayyıldız Huri Kaptan
07 Mayıs 2021, 10:56

Irak’ın Kerkük kentindeki FETÖ’ye ait “Kirkuk Çağ Primary School” adlı okul, yüksek ücret ve kalitesiz eğitim nedeniyle protesto edildi. Veliler, FETÖ’ye ait okula eğitim kalitesi düşük öğretmenlerin getirildiği için çocuklarını bu okuldan alacaklarını kaydetti.

Türkiye’den ve Irak Türkmen Cephesinden yetkililerin daha önce Iraklı yetkilileri uyarmasına rağmen faaliyetleri durdurulmayan FETÖ, Irak’ın Kerkük kentinde rahatsızlık vermeye devam ediyor. Kerkük’te yüzden fazla öğrenci velisi tarafından Fetullahçı Terör Örgütü’ne (FETÖ) ait “Kirkuk Çağ Primary School” adlı okulu yüksek ücret alması ve kalitesiz eğitimi nedeniyle okulun önünde protesto edildi. AA’nın bildirdiği habere göre gösteriye katılanlardan ismini vermek istemeyen bir veli yaptığı açıklamada, okulun eğitim seviyesinin her geçen gün daha da düşmeye başladığını belirtti. Söz konusu veli, neredeyse tüm öğrenci velilerinin bu duruma tepki gösterdiklerini aktardı.

KALİTESİ DÜŞÜK ÖĞRETMENLER NEDENİYLE ÇOCUKLARINI OKULDAN ALACAKLAR

Koronavirüs salgınından dolayı eğitime ara verilip uzaktan eğitime geçilmesine rağmen okul ücretlerinde indirime gidilmediğinden şikayet eden öğrenci velisi, ders sayısı ve kitaplarda da kısıtlamaya gidildiğini kaydetti. Veli, okula eğitim kalitesi düşük öğretmenlerin getirildiğini ve çocuklarını bu okuldan alacaklarını kaydetti.

Benzer haber: Büyükelçi Fatih Yıldız’dan, Irak Türkmenlerine FETÖ uyarısı

IRAK’TA FETÖ’YE AİT 43 OKUL VE 1 ÜNİVRSİTE VAR

FETÖ’nün Irak’ta, Bağdat ve Basra’da Ishık Schools adı altında 9, Kerkük’te Çağ Schools adı altında 6, Erbil ve Soran’da Ronaki Hawler Education adı altında 10, Dohuk’ta Ronaki Dohuk Education adı altında 5 ve Süleymaniye ile Halepçe’de United Science Colleges adlı 13 okulu var.

Erbil’de ve Süleymaniye’de eski adı Ishık yeni adıyla Tıshk International University olan üniversite, örgüt bünyesinde faaliyetini sürdürüyor. Irak makamları ve toplumunu aldatmak için FETÖ’nün, Stirling Schools adlı paravan bir şirketle okulların tamamen el değiştirdiği algısını oluşturduğu biliniyor. Örgütün böylece söz konusu okullardan yıllık 50 milyon doların üzerinde gelir elde ettiği öngörülüyor.