Kazakistan'da 9 bin askerle askeri tatbikat yapılıyor

Güncel
Ömer Cihad Kaya
20 Eylül 2021, 17:30
Ömer Cihad Kaya
20 Eylül 2021, 17:30

Kazakistan’ın doğu ve batı bölgelerinde muharebe birliklerinin askeri tatbikatı başladı. Tatbikata, 9 bin asker katılım gösteriyor.

Kazakistan’da askeri birliklerin savaş hazırlığını denetlemek amacıyla düzenlenen tatbikat kapsamında, 9 bin asker ülkenin güney ve batı bölgelerine konuşlandırıldı. Yapılan askeri hamleler olası bir saldırıyı önlemek ve ülke bütünlüğünü korumak amacıyla gerçekleştirildi.

KAZAKİSTAN’DA SINIR BÖLGELERİNE ASKER SEVKİYATI

Kazakistan Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, söz konusu tatbikatın ülke topraklarının genişliği nedeniyle askeri birliklerin uzun mesafelere hızla hareket etmeye hazır olmasını sağlamak için yapıldığı kaydedildi.

Bu bağlamda 9 bin asker ile 3 bin askeri teçhizatın ülkenin güney ve batı bölgelerine konuşlandırıldığı aktarılan açıklamada, “Askeri birliklerin bölgelere transferi için askeri teçhizatla kara yolu ulaşımı, demir yolu, askeri ve sivil hava yolu imkanları kullanıldı.” ifadesine yer verildi.

Güncel verilere göre, Kazakistan ordusunun toplam personel sayısı, 110 bin olarak açıklandı (Kazakistan Savunma Bakanlığı)

OLASI SINIR TEHDİTLERİNE KARŞI HAREKETE GEÇİLDİ

Kazakistan’ın sınır bölgelerindeki askeri birlikleri artırarak güçlendirmesi, sınırlara yönelik olası tehditlere karşı bir hamle olarak değerlendirildi. Kazakistan, yapılacak olan herhangi bir saldırıya karşılık verip püskürtmek için askeri birlikleri hazır bulunduruyor.

Yüz ölçümü olarak dünyanın en büyük 9. ülkesi Kazakistan’ın, güneyinde Özbekistan, Kırgızistan ve Türkmenistan ile batısında Hazar Denizi bulunuyor. Kazakistan Savunma Bakanlığının güncel verilerine göre, ordunun toplam personel sayısı 110 bin olarak açıklandı. Ayrıca, 378 bin silah altına alınabilecek vatandaş bulunuyor.

Ülke profili: Kazakistan | Al Jazeera Turk - Ortadoğu, Kafkasya, Balkanlar,  Türkiye ve çevresindeki bölgeden son dakika haberleri ve analizler