"Karadeniz ve uluslararası suları kimsenin sahiplenemeyeceğini göstermek istedik"

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
11 Temmuz 2021, 18:15
Ayyıldız Huri Kaptan
11 Temmuz 2021, 18:15

Karadeniz’de ilk kez NATO ittifakı dışı ülkelerin katılımıyla Ukrayna’nın ev sahipliğinde gerçekleştirilen ve Rusya’yı da rahatsız ederek harekete geçiren NATO’nun en büyük tatbikatlarından Sea Breeze 2021’in (Deniz Meltemi) sona erdi. Tatbikat sona ererken ABD, Rusya’ya “Karadeniz ve uluslararası suları kimsenin sahiplenemeyeceğini göstermek istedik” şeklinde bir mesaj verdi.

NATO bünyesinde, Ukrayna ve Amerika Birleşik Devletleri (ABD) tarafından Karadeniz’de düzenlenen ve iki haftadır süren, Türkiye’nin de yer aldığı 6 kıtadan 32 ülkenin katıldığı “Sea Breeze 2021” (Deniz Meltemi) tatbikatı dün itibarıyla sona erdi. NATO ve Ukrayna’dan 30 savaş gemisi ve 40’a yakın savaş uçağının katıldığı tatbikat Rusya’ya yönelik çarpıcı bir mesajla son buldu.

NATO tatbikatı Rusya'ya mesajla bitti: Karadeniz kimseye ait değil -  Dünyadan Haberler

ABD’Lİ KOMUTANDAN RUSYA’YA “KARADENİZ” MESAJI

Tatbikata katılan Amerikan destroyeri USS Ross’un komutanı John D. John, “Herkese, uluslararası topluma, hiçbir ülkenin Karadeniz’i ya da uluslararası suları sahiplenemeyeceğini göstermek istedik. Bu sular, uluslarararası topluma aittir ve tüm ülkelerin bu su yollarına ulaşımını sağlamayı taahhüdüne bağlıyız” ifadelerini kullandı.

NATO Karadeniz'de tatbikat başlattı; Rusya filosundaki tüm denizaltıları  konuşlandırdı

TATBİKAT RUSYA’YI RAHATSIZ ETTİ, HAREKETE GEÇİRDİ

Sea Breeze 2021 tatbikatı, öncesinde bir İngiliz gemisinin Rus karasularına girdiği gerekçesiyle Rusya’nın uyarı ateşi açmasıyla Karadeniz’de gerilime neden oldu ve 28 Haziran’da başladı. Tatbikattan duyduğu rahatsızlık nedeniyle NATO ile diyalog sinyalleri ile çağrılarını sürdüren Rusya, Sea Breeze 2021 tatbikatının son bölümüyle aynı günlerde Karadeniz bölgesinde S-400’lerin de katılımıyla tatbikat düzenledi. Rusya Savunma Bakanlığı ise tatbikatı yakından takip etti. Rus ordusu, Karadeniz ve Rusya’nın güneybatısında savaş uçakları ve uzun menzilli füzelerle atış talimi yaptı. Geçen ay, Rusya, 2014’te ğişgal ettiği Kırım açıklarından geçen İngiliz HMS Defender destroyerine uyarı ateşi açtığını duyurmuştu. Öte yandan, Amerikalı komutan John, tatbikatı, “Karadeniz havzasının güvenliği ve istikrarına yönelik taahhütün kati bir kanıtı” olarak nitelendirdi.