Kanada askerlerinin Ukrayna’daki görev süresi uzatıldı: 3 yıl daha kalacaklar

Güvenlik
Ayyıldız Huri Kaptan
27 Ocak 2022, 16:45
Ayyıldız Huri Kaptan
27 Ocak 2022, 16:45

Ukrayna’daki Kanada askerlerinin görev süresi 2025’e kadar uzatıldı. Kanada Başbakanı, “Kanada’nın şu anda Ukrayna’ya yapabileceği en büyük katkı insandır. Askerlerimiz bugüne kadar 30 binden fazla Ukraynalı askeri eğitti. Bu eğitim görevinin önemini küçümsememeliyiz.” şeklinde konuştu.

Kanada Başbakanı Justin Trudeau, başkent Ottawa’da açıklamalarda bulundu. Kanada Başbakanı Trudeau, UNIFIER adlı operasyon kapsamında Ukrayna silahlı kuvvetleri ile güvenlik güçlerine eğitim veren askeri personelin, Mart 2022 itibarıyla sona erecek olan görev sürelerinin 3 yıl uzatıldığını duyurdu. Öte yandan Trudeau, gelecek günlerde Ukrayna’ya 60 asker daha konuşlandırılacağını açıkladı.

“KANADA’NIN UKRAYNA’YA YAPABİLECEĞİ EN BÜYÜK KATKI…”

Ukrayna’daki Kanada askeri personeline her 6 ayda bir yapılacak eklemelerle sayının 400’e kadar çıkacağını aktaran Trudeau, “Kanada’nın şu anda Ukrayna’ya yapabileceği en büyük katkı insandır. Askerlerimiz bugüne kadar 30 binden fazla Ukraynalı askeri eğitti. Bu eğitim görevinin önemini küçümsememeliyiz.” diye konuştu.

RUSYA’NIN UKRAYNA’YI İŞGAL TEHDİDİ

Başbakan Trudeau, Ukrayna’ya ölümcül olmayan askeri ekipman sevkiyatı, istihbarat paylaşımı ve siber saldırılarla mücadele için destek duyurusu da yaparken, “Rusya’nın işgal tehdidi, sadece Ukrayna’yı değil, sadece Doğu Avrupa’yı değil, demokrasiye değer veren hepimizi ilgilendiren bir şeydir. Ancak bu gerginliğe çözüm, diplomatik olmalı.” ifadelerine dikkat çekti.

Trudeau, Kanada’nın askeri silah ve teçhizat yerine ölümcül olmayan ekipman göndermeyi seçmesini; hükumetin önceliğinin doğrudan Ukrayna’nın kendisini savunmasına yardım etmek olarak açıkladı.

Kanada hükumeti, askerlerin görev süresinin uzatılması da dahil olmak üzere Ukrayna’ya yönelik yardım paketinin maliyetini 340 milyon dolar olarak açıkladı.