Kabil Havalimanındaki saldırıda 90'a kişi öldü, 150 kişi yaralandı

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
27 Ağustos 2021, 09:56
Ayyıldız Huri Kaptan
27 Ağustos 2021, 09:56

Afganistan’ın başkenti Kabil’de Hamid Karzai Uluslararası Havalimanı’nın bulunduğu bölgedeki terör saldırılarında bilanço arttı. Kabil Havalimanı’ndaki saldırıda ölenlerin sayısı 90’a yükseldi ve 150 kişi de yaralandı.

Afganistan’ın başkenti Kabil’de Hamid Karzai Uluslararası Havalimanı’nın bulunduğu bölgedeki terör saldırılarında ölenlerin sayısı 90 olarak açıklanırken en az 150 kişinin yaralandığı bildirildi. BBC’nin haberine göre, terör saldırılarında 13’ü ABD askeri olmak üzere en az 90 kişi hayatını kaybetti, 150 kişi yaralandı.

TALİBAN: AMERİKALILARDAN DAHA FAZLA İNSAN KAYBETTİK

Bir Taliban yöneticisi, 28 Taliban üyesinin öldüğünü söyleyerek, “Biz, Amerikalılardan daha fazla insan kaybettik.” diye konuştu. AA’nın bugün aktardığı habere göre Taliban yöneticisi, ABD’nin tahliyelerini tamamlamak ve geri çekilmek için 31 Ağustos tarihini uzatmasına gerek olmadığını söyledi.
Batılı bir güvenlik yetkilisi, saldırıların ardından sivillerin tahliyesinin hızlandırıldığını ve uçuşların düzenli olarak yapıldığını kaydetti.

KABİL HAVALİMANINDA PATLAMA

Tahliye çalışmalarının sürdüğü Kabil Hamid Karzai Uluslararası Havalimanı’na yakın bölgede dün iki ayrı patlama meydana gelmişti. Saldırıları çok sayıda ülke ve “Taliban” kınamıştı. ABD Başkanı Joe Biden konuya ilişkin, “saldırıyı gerçekleştirenleri avlayacağını” söyleyerek intikam almaya yemin etmişti.
Son haftalarda DEAŞ/Horasan’ın Kabil’deki havalimanına saldıracağına ilişkin istihbarat aldıklarını belirten Biden, bu nedenle de Afganistan’daki misyonlarını 31 Ağustos’a kadar bitirmekte kararlı olduklarını söylemişti.

ABD Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Sözcüsü Albay Bill Urban, havalimanındaki terör saldırılarında ölen ABD askerlerinin sayısının 13’e, yaralıların ise 18’e yükseldiğini açıklamıştı.