Joe Biden, Rus işgali durumunda Ukrayna'ya asker gönderme planları olmadığını söyledi

Güncel
_QHA Ankara
09 Aralık 2021, 12:16
_QHA Ankara
09 Aralık 2021, 12:16

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Joe Biden, Rusya’nın işgal hazırlığında olduğu Ukrayna’ya asker gönderme seçeneği üzerinde durmadıklarını ifade etti. Biden, Rusya’ya tarihte görülmemiş ağır ekonomik yaptırımlar hazırladıklarını aktardı.

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden, salı günü Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile yapılan görüşmede, Ukrayna’nın işgal edilmesi durumunda doğacak sonuçlar konusunda uyardığını aktardı. Biden, “Putin’in mesajı aldığına eminim” değerlendirmesini yaptı. Konuya ilişkin bugün Beyaz Saray’da gazetecilerin sorularını yanıtlayan Biden, “Ona Ukrayna’yı işgal etmesi durumunda çok ağır sonuçlar yaşayacağını açıkça belirttim. Onun veya herhangi birinin tarihte görmediği kadar ağır ekonomik yaptırımlarla karşı karşıya kalacak” dedi.

“UKRAYNA’YA ASKER GÖNDERME PLANIMIZ YOK”

Olası bir işgal senaryosu üzerinde ABD’nin NATO’nun doğu cephesindeki üyelerindeki varlığını artırması gerekeceğini vurgulayan Biden, Ukrayna’ya da savunma kabiliyetini artırması için destek sağlanabileceğini kaydetti. Ukrayna’ya asker gönderilme olasılığının masada olmadığını da belirten Biden, “NATO müttefiklerimize karşı 5. madde kapsamında ahlaki ve yasal bir zorunluluğumuz var. Bu kutsal bir zorunluluk. Ancak bu, Ukrayna’yı kapsamıyor” dedi.