Japonya, Rus işgalinden kaçan Ukraynalı mültecileri kabul edecek

Güncel
Anife Bilal
03 Mart 2022, 14:13
Anife Bilal
03 Mart 2022, 14:13

Japonya Başbakanı Fumio Kishida, Rusya’nın başlattığı savaştan kaçan Ukrayna vatandaşlarının ülkeye kabul edileceğini açıkladı.

Rusya’nın, uluslararası hukuku ihlal ederek Ukrayna’ya karşı başlattığı savaşın 8’inci güne girilirken, Japonya Başbakanı Fumio Kishida, ülkesinin savaştan kaçan Ukraynalılara kapılarını açacağını duyurdu. Başbakan Kishida, önceliğin Japonya’da akrabaları ya da tanıdıkları olan kişilere verileceğini belirtti.

Öte yandan insani nedenlerle Japonya’ya gelen diğer Ukrayna vatandaşlarının da ülkeye kabul edileceğini aktaran Kishida, “Ukrayna’da durum gergin ve mülteci sayısı artıyor. Bu durumla en kısa sürede başa çıkmak için hazırlıklarımızı yapacağız. Dünya kritik bir dönemeçten geçerken, Ukrayna halkı ile dayanışmamızı göstermek üzere savaştan kaçanları kabul edeceğiz.” dedi.

BİR MİLYON UKRAYNA VATANDAŞI KOMŞU ÜLKELERE SIĞINDI

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiseri Filippo Grandi, 3 Mart 2022 tarihinde Twitter’da yaptığı açıklamada, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesinin ardından bir hafta içinde bir milyon kişinin komşu ülkelere sığındığını söyledi.