İsveç, Ukrayna'ya tanksavar ve mayın temizleme ekipmanı tedarik edecek

Güvenlik
qha muhabir
30 Haziran 2022, 19:14
qha muhabir
30 Haziran 2022, 19:14

İsveç’in Ukrayna’ya yaklaşık 50 milyon ABD doları değerinde tanksavar silahları ve mayın temizleme ekipmanı bağışlayacağı bildirildi.

İsveç Savunma Bakanlığı Sözcüsü Toni Eriksson, 30 Haziran 2022 tarihinde CNN’e verdiği demeçte, İsveç’in Ukrayna’ya 500 milyon İsveç Kronu (yaklaşık 49 milyon dolar) değerinde tanksavar silahları ve mayın temizleme ekipmanı bağışlayacağını söyledi.

Eriksson, ekipmanın Ukrayna hükûmeti tarafından talep edildiğini ve “mümkün olan en kısa sürede” teslim edileceğini söyledi. İsveç’in, daha önce dört kez Ukrayna’ya askeri teçhizat bağışladığını belirten Sözcü, daha fazla silah desteği sağlayacaklarını da sözlerine ekledi.

RUSYA’NIN UKRAYNA’YI İŞGAL GİRİŞİMİ VE SALDIRILARINDA SON DURUM

Yayılmacı emelleriyle hareket eden işgalci Rusya, 24 Şubat’ta Ukrayna’ya yönelik başlattığı savaşta üçüncü ayında. İşgalci Rus ordusu, haksız savaşını sürdürürken Ukrayna ordusu işgal karşısında mücadelesine devam ediyor. Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Yalnızca Buça kentinde 410 sivil sokaklarda Rus işgal güçleri tarafından katledilmiş halde bulundu. İrpin, Mariupol gibi işgalci Rusya’nın ağır katliamlara imza attığı şehirlerden bilgiler toplanmaya devam ediyor.

Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy (Volodimir Zelenski) ile ABD Başkanı Joe Biden, Putin’in Ukrayna’da soykırıma imza attığını ve savaş suçlusu olduğunu ilan etti.

Başlattığı savaş yüzünden işgalci Rusya’ya, birçok Avrupa ülkesi yaptırım uyguluyor. Rus ordusu savaşın başından beri Ukrayna’daki kritik altyapı tesislerini, havaalanlarını, sivil yerleşim birimlerini bombalıyor. Savaşın 3,5 ayı içinde Rusya Ukrayna’ya 2 bin 600’den fazla füze attı. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin (BMMYK) verilerine göre, Rusya’nın saldırıları nedeniyle 5 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı komşu ülkelerine sığınmak zorunda kaldı. BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliğinin açıklamasına göre, Ukrayna’da her gün 2 çocuk hayatını kaybediyor ve 4 çocuk yaralanıyor.