İşgalciler yine Harkiv bölgesine ateş açtı: 1 ölü, 5 yaralı

Güncel
Manas
29 Haziran 2022, 22:22
Manas
29 Haziran 2022, 22:22

Rusya, Ukrayna’nın Harkiv bölgesine saldırmaya devam ediyor. Rus işgal güçlerinin bugün Harkiv bölgesine yakın kentlere düzenlediği saldırıda, 1 kişinin hayatını kaybettiği 5 sivilin ağır yaralandığı bildirildi.

İşgalci Rusya, bu sabah Ukrayna’nın Harkiv kentine füze saldırısı düzenledi. Saldırı ile ilgili Harkiv Bölgesel Askeri İdaresinin basın servisi tarafından yapılan açıklamada, “Bu sabah İzyum ilçesinde düşmanın bombardımanı sonucu 1 sivil hayatını kaybetti ve 1 kadın yaralandı. Öğleden sonra ise Çuguevsk bölgesinde aralarında 11 yaşındaki bir kızın da olduğu 4 sivil yaralandı.” diye belirtildi.

RUSYA UKRAYNA’YA SAVAŞ BAŞLATTI

Yayılmacı emelleriyle hareket eden işgalci Rusya, 24 Şubat’ta Ukrayna’ya yönelik başlattığı savaşta dördüncü ayında. İşgalci Rus ordusu, haksız savaşını sürdürürken Ukrayna ordusu işgal karşısında mücadelesine devam ediyor. Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Rusya, Ukrayna’nın İrpin, Mariupol, Gostomel, Buça şehirleri başta olmak üzere çeşitli bölgelerinde katliamlara imza atıyor. İşgalci Rus birlikleri yalnızca Buça kentinde 410 sivili katletti. İşgalciler Mariupol’de 200 binden fazla sivilin ölümüne sebep oldu. Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Rusya’nın işlediği savaş suçları hakkında soruşturma yürütüyor.

Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy (Volodimir Zelenski) ile ABD Başkanı Joe Biden ve pek çok lider Putin’in Ukrayna’da soykırıma imza attığını ve savaş suçlusu olduğunu ilan etti. Başlattığı savaş yüzünden işgalci Rusya’ya, birçok Avrupa ülkesi yaptırım uyguluyor.

Rus ordusu savaşın 4’üncü ayında Ukrayna’daki kritik altyapı tesislerini, havaalanlarını, sivil yerleşim birimlerini bombalıyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin (BMMYK) verilerine göre, Rusya’nın saldırıları nedeniyle 5 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı komşu ülkelerine sığınmak zorunda kaldı. BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliğinin açıklamasına göre, Ukrayna’da her gün 2 çocuk hayatını kaybediyor ve 4 çocuk yaralanıyor.