İşgalciler, Ukrayna'nın Kremençuk kentindeki AVM'ye saldırdı: Ölü ve yaralılar var

Güncel
Manas
27 Haziran 2022, 20:28
Manas
27 Haziran 2022, 20:28

İşgalci Rus birlikleri, Ukrayna’nın Kremençuk kentinde bulunan Alışveriş Merkezine saldırı düzenledi. İşgalcilerin gerçekleştirdiği saldırı sonucu, hayatını kaybeden kişilerin ve çok sayıda yaralıların olduğu aktarıldı.

Kremençuk Belediye Başkanı Vitaliy Meletskiy 27 Haziran 2022 tarihinde, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, işgalci Rus birliklerinin Ukrayna’nın Poltava bölgesinin Kremençuk kentine füze attığını duyurdu. Belediye Başkanı Meletskiy, “Düşman ordusu, kentimizde bin kişilik alışveriş merkezini vurdular, bunun sonucunda ölü ve yaralı sivillerimiz var.” dedi.

İŞGALCİLER, AVM’YE SALDIRDI: 11 ÖLÜ, 40 YARALI

Kremençuk Belediye Başkanı Vitaliy Meletskiy, saldırı ile ilgili, “Düşman ordusu, saldırı (sözde) askeri harekatla ilgisi olmayan çok kalabalık bir yerde gerçekleştirdi. İşgalciler, kentimizde bin kişilik Alışveriş merkezini vurdular, bunun sonucunda 2 ölü ve 20 yaralı var. 9 vatandaşımızın durumu çok ağır. Ben olay yerinde inceleme ekiplerle birlikte işimin başındayım.” ifadesine yer verdi.

Ayrıca Meletskiy, işgalci Rus birliklerinin sivilleri hedef almaya devam ettiğini sözlerine ekledi.

Ukrayna basınından edinilen son verilere göre söz konusu saldırı sonucu hayatını kaybeden Ukraynalıların sayısının 11’e yükseldi ve yaralananların sayısının ise 40’a çıktı.

YARALI SAYISI 59’A YÜKSELDİ! YANGINLA MÜCADELE SÜRÜYOR

Binadaki yangın 10.3 bin metrekare alana yayıldı. Son belirlemelere göre en az 59 kişi yaralandı, 25’i ise hastaneye kaldırıldı. Yangınla mücadele ve enkaz kaldırma çalışmaları devam ediyor.

Aynı zamanda, saldırı ile ilgili ilk tepkilerden biri Ukrayna Milletvekili Rüstem Umerov’dan geldi. Umerov, söz konusu saldırı ile ilgili sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Rusya, katil bir ülkedir.” mesajına yer verdi.

Ukrayna'nın Ankara Büyükelçisi Bodnar: Türkiye'nin kararından memnun  değiliz - Internet Haber

Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Vasıl Bodnar, olayla ilgili Twitter’den yaptığı açıklamada, “Kremençuk’ta yüzlerce insanın bulunduğu AVM’ye füze saldırısı, Rusların insanlığa karşı işledikleri sıradaki suçtur. Rusya, sivillere bu denli utanmazca saldırarak terör devleti olduğunu bir kez daha ispatladı.” ifadesini kullandı.

RUSYA UKRAYNA’YA SAVAŞ BAŞLATTI

Yayılmacı emelleriyle hareket eden işgalci Rusya, 24 Şubat’ta Ukrayna’ya yönelik başlattığı savaşta dördüncü ayında. İşgalci Rus ordusu, haksız savaşını sürdürürken Ukrayna ordusu işgal karşısında mücadelesine devam ediyor. Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Rusya, Ukrayna’nın İrpin, Mariupol, Gostomel, Buça şehirleri başta olmak üzere çeşitli bölgelerinde katliamlara imza atıyor. İşgalci Rus birlikleri yalnızca Buça kentinde 410 sivili katletti. İşgalciler Mariupol’de 200 binden fazla sivilin ölümüne sebep oldu. Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Rusya’nın işlediği savaş suçları hakkında soruşturma yürütüyor.

Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy (Volodimir Zelenski) ile ABD Başkanı Joe Biden ve pek çok lider Putin’in Ukrayna’da soykırıma imza attığını ve savaş suçlusu olduğunu ilan etti. Başlattığı savaş yüzünden işgalci Rusya’ya, birçok Avrupa ülkesi yaptırım uyguluyor.

Rus ordusu savaşın 4’üncü ayında Ukrayna’daki kritik altyapı tesislerini, havaalanlarını, sivil yerleşim birimlerini bombalıyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin (BMMYK) verilerine göre, Rusya’nın saldırıları nedeniyle 5 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı komşu ülkelerine sığınmak zorunda kaldı. BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliğinin açıklamasına göre, Ukrayna’da her gün 2 çocuk hayatını kaybediyor ve 4 çocuk yaralanıyor.