İşgalci Rusya Ukrayna'nın Harkiv kentine saldırdı: 3 ölü, 23 yaralı

Güncel
Anife Bilal
21 Temmuz 2022, 12:36
Anife Bilal
21 Temmuz 2022, 12:36

Rus ordusu bu sabah saatlerinde Ukrayna’nın Harkiv kentine saldırı düzenledi. Saldırı sonucunda 3 kişi hayatını kaybetti ve 23 kişi yaralandı.

Rus işgal güçleri, Harkiv kentine saldırmaya devam ediyor. Bu sabah saatlerinde Rus ordusu, Uragan çoklu roketatar sistemleri ile kentin en yoğun nüfuslu bölgelerinden birine ateş açtı. Harkiv Bölge Askeri İdaresi Başkanı Oleg Sinegubov, sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, “Rus Uragan’ların, bu sabah Harkiv’in bir bölgesine düzenlediği saldırı sonucunda biri çocuk 19 kişi yaralandı. Maalesef 4 kişinin durumu ağır. Ayrıca 2 kişi hayatını kaybetti.” ifadelerini kullandı.

Daha sonra açıklama yapan Harkiv Bölge Savcılığı saldırıda ölen sayısının 3’e çıktığını ayrıca yaralı sayısının 23 olduğunu duyurdu.

RUSYA’NIN UKRAYNA’YA BAŞLATTIĞI SAVAŞ DEVAM EDİYOR

Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin’in talimatıyla, 24 Şubat 2022’de Ukrayna’ya karşı başlatılan savaş beşinci ayında devam ediyor. İşgalci Rus ordusu, Ukrayna’nın doğusundaki ilerleyişini devam ettirirken, Ukrayna ordusu işgalci orduya karşı direnişini sürdürüyor. İşgalci Rus birlikleri, Ukrayna’nın İrpin, Mariupol, Gostomel, Buça şehirleri başta olmak üzere çeşitli bölgelerinde katliamlara imza attı ve atmaya devam ediyor. İşgalciler, Mariupol’de 200 binden fazla sivilin ölümüne sebep olmuştu. Bu bağlamda Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Rusya’nın işlediği savaş suçları hakkında soruşturma yürütüyor.

Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Birleşmiş Milletler (BM), en az 4 bin 253 Ukraynalı vatandaşın hayatını kaybettiğini bildirirken diğer yandan Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği (BMYK) Ukrayna’da her gün 2 çocuğun öldüğünü 4 çocuğun yaralandığını belirtti. Başlatmış olduğu işgal ile Ukrayna’nın toprak bütünlüğü ve egemenliğine yönelik saldırı girişiminde bulunan Vladimir Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy ile ABD Başkanı Joe Biden, Putin’in Ukrayna’da soykırıma imza attığını ve savaş suçlusu olduğunu ilan etti.

Ukrayna’ya saldırısı sonucunda dünyanın en çok yaptırım uygulanan ülkesi haline gelen Rusya’ya Temmuz 2022 itibarıyla 6 bin 400 yaptırım uygulandı. Avrupa Birliği, Haziran ayında Rusya’nın Ukrayna’da savaşın sürdürmesine karşılık yaptırım listesini genişletti. Rusya Silahlı Kuvvetleri ve hükumetini doğrudan ve dolayı olarak destekleyen 65 kişi ve 18 kuruluş daha yaptırım listesine alındı. Can güvenliği tehlikesi yaşayan siviller yurtlarını terk etmeye mecbur bırakılıyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin verilerine göre, Rus saldırıları nedeniyle milyonlarca aşkın Ukrayna vatandaşı yerinden edildi ve 5 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı komşu ülkelerine sığınmak zorunda kaldı.