İşgalci Rusya, Ukrayna’da 323 çocuğu katletti!

Güncel
Anife Bilal
18 Haziran 2022, 10:53
Anife Bilal
18 Haziran 2022, 10:53

Ukrayna’da işgalci Rus ordusunun saldırılarıyla çocuklar ölmeye devam ediyor. Rus işgalcilerin saldırıları ile Ukrayna’da toplamda 323 çocuk hayatını kaybetti. Ayrıca iki binden fazla eğitim kurumu zarar gördü.

Ukrayna’da, işgalci Rus ordusunun saldırılarının bilançosu her geçen gün ağırlaşıyor. Ukrayna Başsavcılığından bugün yapılan açıklamada, Rus saldırılarında 323 çocuğun hayatını kaybettiği ve en az 583 çocuğun yaralandığı duyuruldu. Yapılan açıklamada, işgal altında bulunan ve aktif çatışmaların devam ettiği bölgelerde incelemelerin yapılmasının şu an için imkansız olduğu ifade edilerek, Rus ordusunun saldırılarında zarar gören nihai çocuk sayının belirlenmesinin mümkün olmadığına dikkat çekildi.

UKRAYNA’DA 209 EĞİTİM KURUMU TAMAMEN YIKILDI

Bununla birlikte, açıklamada Rus ordusunun saldırılarında 2 bin 28 eğitim kurumunun hasar gördüğü ve bunlardan 209’nun tamamen yıkıldığı aktarıldı.

RUSYA UKRAYNA’YA SAVAŞ BAŞLATTI

Yayılmacı emelleriyle hareket eden işgalci Rusya, 24 Şubat’ta Ukrayna’ya yönelik başlattığı savaşta üçüncü ayında. İşgalci Rus ordusu, haksız savaşını sürdürürken Ukrayna ordusu işgal karşısında mücadelesine devam ediyor. Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Yalnızca Buça kentinde 410 sivil sokaklarda Rus işgal güçleri tarafından katledilmiş halde bulundu. İrpin, Mariupol gibi işgalci Rusya’nın ağır katliamlara imza attığı şehirlerden bilgiler toplanmaya devam ediyor.

Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy (Volodimir Zelenski) ile ABD Başkanı Joe Biden, Putin’in Ukrayna’da soykırıma imza attığını ve savaş suçlusu olduğunu ilan etti.

Başlattığı savaş yüzünden işgalci Rusya’ya, birçok Avrupa ülkesi yaptırım uyguluyor. Rus ordusu savaşın 3’üncü ayında Ukrayna’daki kritik altyapı tesislerini, havaalanlarını, sivil yerleşim birimlerini bombalıyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin (BMMYK) verilerine göre, Rusya’nın saldırıları nedeniyle 5 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı komşu ülkelerine sığınmak zorunda kaldı. BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliğinin açıklamasına göre, Ukrayna’da her gün 2 çocuk hayatını kaybediyor ve 4 çocuk yaralanıyor.