İşgalci Rusya, Ukrayna’da 232 çocuğu katletti!

Güncel
Anife Bilal
20 Mayıs 2022, 09:39
Anife Bilal
20 Mayıs 2022, 09:39

Ukrayna’da, işgalci Rus ordusunun saldırılarıyla çocuklar hayatını kaybetmeye devam ediyor. Rusya’nın Ukrayna’ya karşı 24 Şubat 2022 tarihinde başlattığı savaşın başından bu yana Ukrayna’da toplamda 232 çocuk hayatını kaybetti, bin 837’den fazla eğitim kurumu zarar gördü.

Ukrayna’da, işgalci Rus ordusunun saldırılarının bilançosu her geçen gün ağırlaşıyor. Ukrayna Başsavcılığı bugün yaptığı açıklamada şu ana kadarki Rus saldırılarında; 232 çocuğun hayatını kaybettiğini ve en az 427 çocuğun yaralandığını bildirdi. Yapılan açıklamada, işgal altında bulunan ve aktif çatışmaların devam ettiği bölgelerde incelemelerin yapılmasının şu an için imkansız olduğu ifade edilerek nihai sayının henüz belirlenemeyeceği vurgulandı.

UKRAYNA’DA 172 EĞİTİM KURUMU TAMAMEN YIKILDI

Ayrıca açıklamada, 24 Şubat 2022 tarihinden bu yana Rus ordusunun saldırılarında, bin 837 eğitim kurumunun hasar gördüğü ve bunlardan 172’sinin tamamen yıkıldığı ifade edildi.

RUSYA, UKRAYNA’YA SAVAŞ BAŞLATTI

Yayılmacı emelleriyle hareket eden işgalci Rusya, 24 Şubat’ta Ukrayna’ya yönelik başlattığı savaşta üçüncü ayında. İşgalci Rus ordusu, haksız savaşını sürdürürken Ukrayna ordusu işgal karşısında mücadelesine devam ediyor. Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Yalnızca Buça kentinde 410 sivil sokaklarda Rus işgal güçleri tarafından katledilmiş halde bulundu. İrpin, Mariupol gibi işgalci Rusya’nın ağır katliamlara imza attığı şehirlerden bilgiler toplanmaya devam ediyor. Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy (Volodimir Zelenski) ile ABD Başkanı Joe Biden, Putin’in Ukrayna’da soykırıma imza attığını ve savaş suçlusu olduğunu ilan etti.

Başlattığı savaş yüzünden işgalci Rusya’ya, birçok Avrupa ülkesi yaptırım uyguluyor. Rus ordusu savaşın 3’üncü ayında Ukrayna’daki kritik altyapı tesislerini, havaalanlarını, sivil yerleşim birimlerini bombalıyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin (BMMYK) verilerine göre, Rusya’nın saldırıları nedeniyle 5 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı komşu ülkelerine sığınmak zorunda kaldı.