İşgalci Rusya, Mariupol'deki Azovstal çelik fabrikasına saldırmaya devam ediyor

Güncel
qha muhabir
03 Mayıs 2022, 12:33
qha muhabir
03 Mayıs 2022, 12:33

İşgalci Rusya, Mariupol’deki Azovstal Çelik fabrikasındaki sivillerin kısmi tahliyesinden sonra, her türlü silahla tesise ateş etmeye devam ediyor. Ancak Mariupol savunucuları, işgalcileri geri püskürtüyor.

İki aydan fazla bir süredir Mariupol’ü savunan Azak taburu, Telegram üzerinde 2 Mayıs 2022 tarihinde, sivillerin kısmi tahliyesinden sonra, Rusların her türlü silahla tesise ateş etmeye devam ettiğini duyurdu. Konuya ilişkin yapılan açıklamada, “Sivillerin Mariupol’deki Azovstal’dan kısmen tahliye edilmesinden sonra düşman, sivillerin saklandığı binalar da dahil olmak üzere, hava saldırıları, deniz topçuları ve tankları kullanarak tesise ateş etmeye devam ediyor” denildi.

Ayrıca, işgalci Rus saldırıları sonucu olarak Azak taburu savaşçılarının düşmana ait 5 hedefi yok ettiği bildirildi ve mücadelenin devam edeceği vurgulandı.

Ukrayna İçişleri Bakanı Danışmanı Anton Geraşçenko, Azovstal üzerinde yoğun dumanların yükseldiği bir görseli yayımladı.

Mariupol’dan 1 Mayıs’ta 100’den fazla sivil tahliye edildi. 30 Nisan’da, Mariupol’ü savunan Azak taburu, 20 kadın ve çocuğun tesisten tahliye edildiğini bildirdi.

Azovstal çelik fabrikasında yaklaşık 600 yaralı da dahil olmak üzere bini aşkın sivil ve Ukraynalı asker bulunuyor.