İşgalci Rus ordusu, Ukrayna'da savaşın başından bu yana 37 gazeteci öldürdü

Güvenlik
Anife Bilal
25 Temmuz 2022, 17:26
Anife Bilal
25 Temmuz 2022, 17:26

Rusya’nın, Ukrayna’ya karşı başlattığı topyekûn işgal girişimi ve savaş beş ayı geride bıraktı. Ukrayna Gazeteciler Birliği tarafından açıklanan verilere göre, 24 Şubat’tan bu yana Rusya’nın saldırıları ile Ukrayna’da 37 gazeteci hayatını kaybetti. 

Rusya’nın Ukrayna’ya karşı başlattığı işgal girişimi devam ediyor. Ukrayna’da açıktan sivilleri hedef alan Rus güçleri, gazeteci ve medya mensuplarını da hedef almaktan çekinmiyor. Ukrayna’da geride kalan beş ay boyunca, Rus saldırılarında 37 gazeteci yaşamını yitirdi.

Ukrayna Gazeteciler Birliğinden bugün yapılan açıklamada, “Rus askerleri 5 ay içinde Ukrayna’da 37 medya çalışanının öldürdü. Ölenler arasında; mesleki görevlerini yerine getirirken öldürülen 8 gazeteci, sivil yerleşim yerlerine düzenlenen saldırılar sırasında hayatını kaybeden 12 medya çalışanı ve Ukrayna’yı savunmak için orduya yazılan 17 medya çalışanı var. Rus saldırıları nedeniyle Ukrayna’da her 4 günde bir gazeteci hayatını kaybediyor” denildi.

RUSYA’NIN UKRAYNA’YA KARŞI BAŞLATTIĞI SAVAŞ DEVAM EDİYOR

Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin’in talimatıyla, 24 Şubat 2022’de Ukrayna’ya karşı başlatılan savaş beşinci ayında devam ediyor. İşgalci Rus ordusu, Ukrayna’nın doğusundaki ilerleyişini devam ettirirken, Ukrayna ordusu işgalci orduya karşı direnişini sürdürüyor. İşgalci Rus birlikleri, Ukrayna’nın İrpin, Mariupol, Gostomel, Buça şehirleri başta olmak üzere çeşitli bölgelerinde katliamlara imza attı ve atmaya devam ediyor. İşgalciler, Mariupol’de 200 binden fazla sivilin ölümüne sebep olmuştu. Bu bağlamda Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Rusya’nın işlediği savaş suçları hakkında soruşturma yürütüyor.

Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Birleşmiş Milletler (BM), en az 4 bin 253 Ukraynalı vatandaşın hayatını kaybettiğini bildirirken diğer yandan Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği (BMYK) Ukrayna’da her gün 2 çocuğun öldüğünü 4 çocuğun yaralandığını belirtti. Başlatmış olduğu işgal ile Ukrayna’nın toprak bütünlüğü ve egemenliğine yönelik saldırı girişiminde bulunan Vladimir Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy ile ABD Başkanı Joe Biden, Putin’in Ukrayna’da soykırıma imza attığını ve savaş suçlusu olduğunu ilan etti.

Ukrayna’ya saldırısı sonucunda dünyanın en çok yaptırım uygulanan ülkesi haline gelen Rusya’ya Temmuz 2022 itibarıyla 6 bin 400 yaptırım uygulandı. Avrupa Birliği, Haziran ayında Rusya’nın Ukrayna’da savaşın sürdürmesine karşılık yaptırım listesini genişletti. Rusya Silahlı Kuvvetleri ve hükumetini doğrudan ve dolayı olarak destekleyen 65 kişi ve 18 kuruluş daha yaptırım listesine alındı. Can güvenliği tehlikesi yaşayan siviller yurtlarını terk etmeye mecbur bırakılıyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin verilerine göre, Rus saldırıları nedeniyle 12 milyona aşkın Ukrayna vatandaşı yerinden edildi ve 5 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı komşu ülkelerine sığınmak zorunda kaldı.