İşgalci Rus ordusu, Herson'a askeri sevkiyat yapıyor

Güncel
Anife Bilal
29 Temmuz 2022, 17:46
Anife Bilal
29 Temmuz 2022, 17:46

İşgalci Rus ordusu, askeri teçhizatını Herson yönüne sevk ediyor. Melitopol Belediye Başkanı İvan Fedorov, Melitopol sakinlerinin birkaç gündür işgalcilere ait çok sayıda askeri teçhizatın Herson yönüne kaydırıldığını bildirdi.

İşgalci Rus ordusu, Herson’a askeri sevkiyat yapıyor. Çok sayıda Rus askeri teçhizatının, Melitopol kenti üzerinden Herson yönüne gönderildiğini aktarıldı. Melitopol Belediye Başkanı İvan Fedorov, yaptığı açıklamada, “Son dört gün boyunca Melitopol’den transit geçen askeri teçhizatı görüyoruz. Her gün 3-4 askeri konvoy. Rus ordusu hem kent merkezinden hem de yan yollardan geçiyor. Her konvoyda 20-30 teçhizat birimi yer alıyor. Tanklar, zırhlı araçlar dahil çeşitli ağır teçhizat. Ayrıca askerleri de taşıyorlar” ifadelerini kullandı.

Bunun dışında Melitopol sakinlerinin kentten geçen Buk-M2 füze sistemini de gördüğünü aktardı. Fedorov askeri teçhizatın Donbas, Mariupol yönünden Herson yönüne gönderildiğini belirtti.

Bilindiği gibi, 27 Temmuz 2022 tarihinde Ukrayna Silahlı Kuvvetleri, Dnipro nehri üzerinden geçen ve Rus işgal güçlerinin ikmal yollarından olan Herson yakınındaki Antonovskiy Köprüsü’nü vurmuştu.

RUSYA’NIN UKRAYNA’YA KARŞI BAŞLATTIĞI SAVAŞ DEVAM EDİYOR

Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin’in talimatıyla, 24 Şubat 2022’de Ukrayna’ya karşı başlatılan savaş beşinci ayında devam ediyor. İşgalci Rus ordusu, Ukrayna’nın doğusundaki ilerleyişini devam ettirirken, Ukrayna ordusu işgalci orduya karşı direnişini sürdürüyor. İşgalci Rus birlikleri, Ukrayna’nın İrpin, Mariupol, Gostomel, Buça şehirleri başta olmak üzere çeşitli bölgelerinde katliamlara imza attı ve atmaya devam ediyor. İşgalciler, Mariupol’de 200 binden fazla sivilin ölümüne sebep olmuştu. Bu bağlamda Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Rusya’nın işlediği savaş suçları hakkında soruşturma yürütüyor.

Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Birleşmiş Milletler (BM), en az 4 bin 253 Ukraynalı vatandaşın hayatını kaybettiğini bildirirken diğer yandan Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği (BMYK) Ukrayna’da her gün 2 çocuğun öldüğünü 4 çocuğun yaralandığını belirtti. Başlatmış olduğu işgal ile Ukrayna’nın toprak bütünlüğü ve egemenliğine yönelik saldırı girişiminde bulunan Vladimir Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy ile ABD Başkanı Joe Biden, Putin’in Ukrayna’da soykırıma imza attığını ve savaş suçlusu olduğunu ilan etti.

Ukrayna’ya saldırısı sonucunda dünyanın en çok yaptırım uygulanan ülkesi haline gelen Rusya’ya Temmuz 2022 itibarıyla 6 bin 400 yaptırım uygulandı. Avrupa Birliği, Haziran ayında Rusya’nın Ukrayna’da savaşın sürdürmesine karşılık yaptırım listesini genişletti. Rusya Silahlı Kuvvetleri ve hükumetini doğrudan ve dolayı olarak destekleyen 65 kişi ve 18 kuruluş daha yaptırım listesine alındı. Can güvenliği tehlikesi yaşayan siviller yurtlarını terk etmeye mecbur bırakılıyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin verilerine göre, Rus saldırıları nedeniyle 12 milyona aşkın Ukrayna vatandaşı yerinden edildi ve 5 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı komşu ülkelerine sığınmak zorunda kaldı.