İşgalci Rus güçleri Ukrayna’da 346 çocuğun ölümüne sebep oldu!

Güncel
qha muhabir
06 Temmuz 2022, 10:35
qha muhabir
06 Temmuz 2022, 10:35

Rusya, Ukrayna’ya karşı başlattığı savaşın başından bu yana 346 çocuğun ölümüne sebep oldu. Resmi bilgilere göre, 645’ten fazla çocuğun yaralandığı belirtilirken, Ukrayna makamları ölüm oranlarının çok daha fazla olduğunun altını çiziyor.

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırıları 132’nci gününde devam ederken, işgalciler binlerce sivilin ölümüne neden oluyor. Ukrayna’da yıkımlara imza atan işgalci Rusya, savaşın ilk günü 24 Şubattan 6 Temmuz’a kadar 346 çocuğu öldürdü. Ukrayna Başsavcılığının açıklamasında, “6 Temmuz 2022 sabahı itibarıyla Rusya Federasyonu’nun geniş çaplı silahlı saldırısı sonucunda Ukrayna’da 991’den fazla çocuk yaralandı. Çocuk savcılarının resmi bilgilerine göre, 346 çocuk öldü ve 645’ten fazla kişi yaralandı” ifadelerine yer verildi.

SAVAŞTAN EN ÇOK SAVUNMASIZ ÇOCUKLAR ETKİLENİYOR

Ukrayna Hükumeti, devam eden savaşta ölü ve yaralı sayılarının fazla olduğunu, net bir orandan söz edilmeyeceğini belirtiyor. Başsavcılık tarafından savaştan en çok etkilenen çocukların sayısı bölgelere göre şu şekilde bildirildi:

Donetsk’te 346, Harkiv’de 186, Kıyiv’de 116, Çernigiv’de 68, Lugansk’ta 61, Mıkolayiv’de 53, Herson’da 52, Zaporijjya’da 31”

Öte yandan Başsavcılık, Ukrayna’nın Donetsk bölgesinde 3 Temmuz’da ağır yaralanan 4 yaşındaki bir kızın hayatını kaybettiğini açıkladı. Ayrıca, 5 Temmuz’da Rus güçlerinin Harkiv’i bombalaması sonucunda 2 yaşındaki bir çocuk yaralandı.

Rus güçleri daha önce Buça’da evini terk etmek zorunda kalan çocuğun piyanosuna el bombası yerleştirmişti. Evine geri dönen ailenin piyanodaki el bombasını fark etmesiyle işgalcilerin savaş suçu kanıtları gün yüzüne çıktı.

RUSYA, UKRAYNA’YA KARŞI BAŞLATTIĞI SAVAŞI SÜRDÜRÜYOR

Yayılmacı emelleriyle hareket eden işgalci Rusya, 24 Şubat’ta Ukrayna’ya yönelik başlattığı savaşta dördüncü ayında. İşgalci Rus ordusu, haksız savaşını sürdürürken Ukrayna ordusu işgal karşısında mücadelesine devam ediyor. Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Rusya, Ukrayna’nın İrpin, Mariupol, Gostomel, Buça şehirleri başta olmak üzere çeşitli bölgelerinde katliamlara imza atıyor. İşgalci Rus birlikleri yalnızca Buça kentinde 410 sivili katletti. İşgalciler Mariupol’de 200 binden fazla sivilin ölümüne sebep oldu. Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Rusya’nın işlediği savaş suçları hakkında soruşturma yürütüyor.  Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy (Volodimir Zelenski) ile ABD Başkanı Joe Biden ve pek çok lider Putin’in Ukrayna’da soykırıma imza attığını ve savaş suçlusu olduğunu ilan etti.

Başlattığı savaş yüzünden işgalci Rusya’ya, birçok Avrupa ülkesi yaptırım uyguluyor. Rus ordusu savaşın 4’üncü ayında Ukrayna’daki kritik altyapı tesislerini, havaalanlarını, sivil yerleşim birimlerini bombalıyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin (BMMYK) verilerine göre, Rusya’nın saldırıları nedeniyle 5 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı komşu ülkelerine sığınmak zorunda kaldı. BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliğinin açıklamasına göre, Ukrayna’da her gün 2 çocuk hayatını kaybediyor ve 4 çocuk yaralanıyor.