İşgalci Rus birliklerinin saldırdığı Severodonetsk Camisi'nin son görüntüleri paylaşıldı

Güncel
Manas
06 Temmuz 2022, 13:21
Manas
06 Temmuz 2022, 13:21

Ukrayna’nın Severodonetsk İslam Cemaati İmamı ve “Bismillah” İslam Kültür Merkezi Başkanı Timur Beridze, Kadirovcuların Ukrayna’nın Severodonetsk camisine su almak için gelen kalabalığa ateş açarak 20 sivili öldürmesi ile ilgili yeni açıklamalarda bulundu. İmam Beridze olayla ilgili, “Ölen sivillerin bazıları, camiyle birlikte çöken Gürcistan Kafesi’nin arazisine yakın bir yere gömüldü.” dedi.

Ukrayna’nın Severodonetsk İslam Cemaati İmamı ve “Bismillah” İslam Kültür Merkezi Başkanı Timur Beridze, 3 Temmuz 2022 tarihinde sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, işgalci Rus birliklerinin, Ukrayna’nın Severodonetsk Camisi’ne su almak için gelen kalabalığa ateş açarak sivilleri öldürdüklerini duyurmuştu. İmam Beridze, dün Kırım Haber Ajansına (QHA) verdiği röportajda, işgalci Rus askerlerinin saldırısı sonucunda ölenlerin caminin yanında yaşayan insanlar olduğunu söyledi.  Beridze geçen yıl kuyu kazıldığını ve bu kuyudan İslam Merkezi’ne su almaya geldiklerini dile getirdi.

“İŞGALCİLERİN ATTIĞI MERMİ YAKICI OLDUĞU İÇİN BAZI CESETLERİ FAZLA BEKLETMEDEN BAHÇEYE GÖMDÜK”

Ukrayna’nın Severodonetsk İslam Cemaati İmamı ve “Bismillah” İslam Kültür Merkezi Başkanı Timur Beridze olayla ilgili, “Ölen sivillerin bazıları, camiyle birlikte çöken Gürcistan Kafesi’nin arazisine yakın bir yere gömüldü. Aynı zamanda, saldırı sırasında işgalcilerin attığı mermi yakıcı olduğu için ölenlerin bazılarını fazla bekletmeden bahçeye gömdük.” diye konuştu.

Ayrıca imam Beridze, söz konusu saldırı sonrası olayın gerçekleştiği mekanı işgalcilerin kuşattığını ve Ukrayna’nın, dini binaları bombaladığına dair bir komplo hazırlığında olduğunu da sözlerine ekledi.