İran'da bir Azerbaycan Türkü aktivist daha hapis cezasına çarptırıldı!

Güvenlik
Ayyıldız Huri Kaptan
02 Nisan 2021, 17:17
Ayyıldız Huri Kaptan
02 Nisan 2021, 17:17

İran’da Dünya Anadili Günü’ne katıldığı için tutuklanan bir Azerbaycan Türkü aktivist daha hapis cezasına çarptırıldı. Aktivist Alirıza Ferşi, rejim aleyhinde propaganda yapma ve rejim karşıtı toplantı düzenleme suçlamalarıyla 4 yıl 2 ay hapis cezasına mahkum edildi.

İran’ın başkenti Tahran’da Azerbaycan Türkü aktivist Alirıza Ferşi, 21 Şubat 2013 tarihinde Dünya Anadili Günü dolayısıyla toplantı düzenlediği gerekçesiyle gözaltına alındı ve duruşma gününe kadar şartlı tahliyeyle serbest bırakıldı. İran basınında bugün itibarıyla yer alan haberlere göre, Devrim Mahkemesi tarafından, Tahran’daki Evin Hapishanesi’nde tutuklu bulunan 43 yaşındaki Ferşi hakkında daha önceki mahkumiyetine ek olarak, “rejim aleyhinde propaganda yaptığı” gerekçesiyle 8 ay, “rejim karşıtı toplantı düzenleme” suçlamasıyla da 3 yıl 6 ay hapis cezasına hükmedildi.

15 YIL HAPİS CEZASINA ÇARPTIRILDI

Ferşi, 2016 yılında görülen mahkemesinde 15 yıl hapis ve 2 yıl sürgün cezasına çarptırılmıştı. Ferşi hakkındaki karar temyize gitmiş ve hakkındaki 2 yıl hapis ve 2 yıl sürgün kararı olarak onanmıştı. Aktivist Ferşi, 2 yıl hapis cezası nedeniyle 21 Temmuz 2020’den bu yana Tahran’daki Evin Hapishanesi’nde tutuluyordu.

KIRSAL BÖLGELERE TÜRKÇE KİTAPLAR DAĞITIYORDU

Azerbaycan Türkü aktivist Ferşi, Güney Azerbaycan’da Türk dilini savunan arkadaşlarıyla kurduğu “Kendimiz” adlı derneğin çatısı altında, Türklerin yaşadığı kırsal bölgelerdeki çocuklara Türkçe kitap dağıtma faaliyetlerinde bulundu. İran’daki Azerbaycan Türkü aktivistlerin, (1979’daki devrim sonrası İran’da oluşturulan Anayasa’nın 15’inci ve 19’uncu maddelerine göre) ana dilde eğitim yapma gibi anayasal hakları kapsamındaki “sivil ve barışçıl eylemlerle” protesto etmeleri çeşitli baskılarla engelleniyor ve cezalandırılıyor.