IKBY: PKK, Avrupa vatandaşları üzerinden bölgede istikrarsızlık planlıyor

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
11 Haziran 2021, 12:59
Ayyıldız Huri Kaptan
11 Haziran 2021, 12:59

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY), bölücü terör örgütü PKK’nın planlarına ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulundu. IKBY, PKK’nın “Barış ve Özgürlük Grubu” adı altında, Avrupa pasaportu taşıyan bazı kişileri IKBY’nin istikrarını bozmak amacıyla bölgeye gönderdiğini açıkladı.

IKBY İçişleri Bakanlığı, Irak’taki Peşmerge güçlerine yönelik çok sayıda saldırı gerçekleştiren bölücü terör örgütü PKK’nın, IKBY’ye yönelik planlarına dair açıklamada bulundu. Bakanlığın açıklamasında, PKK’nın her zaman IKBY’nin iç işlerine müdahale etmeye ve istikrarsızlık oluşturmaya çalıştığı kaydedildi. Diğer yandan bölücü terör örgütünün, bölgeye karşı planlarının bir parçası olarak, içeriden bir elin desteğiyle “Barış ve Özgürlük Grubu” adı altında birçok Avrupa vatandaşını, bölgenin istikrarını bozmak için bir araç olarak kullanmak istediğini vurguladı.

“ERBİL KIRMIZI ÇİZGİ”

IKBY’nin ve özellikle Erbil’in istikrarının korunmasının kırmızı çizgileri olduğu belirtilen açıklamada, bu istikrarın herhangi bir bahane ya da grup adı altında bozulmasına izin verilmeyeceği kaydedildi. Son olarak, söz konusu grupların niyetlerinin gerçekten barış ve huzur olması durumunda yönlerini Kandil’e çevirmeleri gerektiği belirtilerek, huzursuzluk ve savaş kışkırtıcılığının oradan kaynaklandığı ifade edildi.