HRW: Kremençuk'taki saldırı, potansiyel savaş suçu olarak soruşturulmalı

Güvenlik
qha muhabir
30 Haziran 2022, 15:55
qha muhabir
30 Haziran 2022, 15:55

İnsan Hakları İzleme Örgütü raporunda, Ukrayna’nın Kremençuk kentindeki alışveriş merkezine yapılan saldırının potansiyel bir savaş suçu olarak soruşturulması gerektiği belirtildi.

İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW) 30 Haziran 2022 tarihinde, Ukrayna’nın Kremençuk kendindeki alışveriş merkezinin füzeyle vurulmasına ilişkin bir rapor yayımladı. Raporda saldırının potansiyel bir savaş suçu olarak soruşturulması gerektiği ifade edildi. Raporda, HRW’nin Ukraynalı kıdemli araştırmacısı Yuliya Gorbunova’nın, “Rus makamları yapmazsa, Uluslararası Ceza Mahkemesi ve diğer soruşturma organları yapmalı” ifadelerine yer verildi.

Saldırıyla ilgili yaralılar, doktorlar, alışveriş merkezi personeli, diğer tanıklar ve yerel yetkililer de dahil olmak üzere 15 kişiyle görüşmenin yer aldığı raporda Gorbunova, “27 Haziran saldırısından bu kadar yoğun bir kayıp yaşayan Kremençuklu siviller adaleti hak ediyor. Kapsamlı bir soruşturma yapılmalı ve sorumlulardan hesap sorulmalıdır” dedi.

SALDIRI SONUCU 18 SİVİL HAYATINI KAYBETTİ 50’DEN FAZLA KİŞİ YARALANDI

Ukrayna’nın Poltava Bölgesi Askeri İdaresi Başkanı Dmıtro Lunin, saldırı sonucu 10 sivilin öldüğünü, 50’den fazla kişinin yaralandığını bildirdi. Ukrayna basınına yansıyan son verilere göre ise hayatını kaybedenlerin sayısı 18’ya yükseldi, 21 kişinin kayıp olduğu bildirildi.