Hodges: Ukrayna için ‘sıcak’ bir yaz olacak

Güvenlik
Anife Bilal
24 Haziran 2021, 21:04
Anife Bilal
24 Haziran 2021, 21:04

Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) eski Avrupa Kuvvetleri Komutanı emekli Korgeneral Ben Hodges, uluslararası topluluğun Rusya’nın Karadeniz’deki faaliyetlerini takip etmesi gerektiğini vurgulayarak “Bence bu yaz Ukrayna için ‘sıcak bir yaz’ olacak” ifadelerini kullandı.

Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) eski Avrupa Kuvvetleri Komutanı emekli Korgeneral Ben Hodges, Rusya’nın Karadeniz’de sergilediği saldırgan eylemleri değerlendirdi. Krım.Realii haber ajansına konuşan Hodges, “Bu yaz beni endişelendiriyor, bence bu yaz Ukrayna için sıcak ve uzun bir yaz olacak. Hepimiz Rusya’nın Karadeniz Filosunu ve Ukrayna topraklarında ayrıca etrafında konuşlandırılan Rus askeri güçleri takip etmeliyiz.” diye kaydetti.

“RUSYA, HİÇBİR ZAMAN DÜRÜST DAVRANMIYOR”

Rusya’nın tatbikatları şeffaf bir şekilde düzenlememesi büyük tehdit oluşturduğunu vurgulayan Hodges, “Rusya, her ülke gibi tatbikat düzenleme hakkına sahip. Fakat Rus tatbikatlarının sorunu şeffaf olmaması. Hiçbir zaman dürüst davranmıyorlar. Gerçekte yapabileceklerini abartıyorlar. Bu yüzden Rusya yakınlarında yaşayan insanlar, Rusların konuşmalarına veya eylemlerine güvenmiyor ve devamlı endişe duyuyorlar. Ayrıca daha önce Rusların düzenlediği tatbikatları saldırganlığının da başlangıç noktası olmuştu.” şeklinde konuştu.

Bilindiği üzere, dün, Rus basınında Rusya Savunma Bakanlığına dayandırılarak çıkan haberlerde, İngiliz savaş gemisinin, Rus işgali altında bulunan Kırım yarımadasının güneybatı kısmında yerleşen Felenk (Fiolent) Burnu (Akyar’ın Balıklava bölgesi) yakınlarında “Rus sınırını ihlal ettiği” ve bu nedenle İngiliz gemisine uyarı atışı yapıldığı iddia edilmişti.