Hırvatistan'a düşen o hava aracında 120 kg bomba vardı: Sovyet yapımı patlayıcı madde kalıntıları bulundu

Güncel
Anife Bilal
14 Mart 2022, 17:34
Anife Bilal
14 Mart 2022, 17:34

Hırvatistan’ın başkenti Zagreb’e, 10 Mart’ta düşen insansız hava aracının 120 kilogramlık bomba taşıdığı ortaya çıktı. Hırvatistan Savunma Bakanı Mario Banozic, hava aracının düştüğü yerde Sovyet yapımı patlayıcı madde kalıntılarının bulunduğunu açıkladı.

Hırvatistan Savunma Bakanı Mario Banozic, dün yaptığı açıklamada, Zagreb’e düşen insansız hava aracının enkazında Sovyet yapımı bomba parçalarının ve patlayıcı kalıntılarının bulunduğunu bildirdi. Banozic, bu kanıtların, insansız hava araçlarının sadece bir keşif aracı olmadığını gösterdiğini belirterek, “Hava aracının kara kutusundan buraya nasıl geldiğini öğrenebileceğimizi umuyorum.” dedi.

Bununla birlikte Hırvatistan’ın HTR haber ajansı, Savunma Bakanlığındaki bir kaynağa dayanarak Zagreb’e düşen insansız hava aracının 120 kilogramlık hava bombası taşıdığını bildirdi. Haber ajansına konuşan kaynak, bombanın yumuşak zemine çarptığı için büyük bir patlamanın yaşanmadığı belirtti. Kaynağa göre, insansız hava aracı yumuşak zemine değil de beton veya asfalta çarpmış olsaydı, sonuçları felaket olurdu.

Hırvatistan yetkilileri, bombanın türünü ve amacını belirlemek için olayla ilgili soruşturmayı sürdürüyor.

ARESTOVİÇ: BÖYLE BİR MESAFEYİ UÇABİLECEK İNSANSIZ HAVA ARACINA SAHİP DEĞİLİZ

Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Ofisi Başkanı Danışmanı Oleksiy Arestoviç, Hırvatistan’da düşen insansız hava aracının büyük ihtimal Rusya’ya ait olduğunu ve Ukrayna’dan havalandırıldığını ifade etti.

Ukrayna’nın böyle bir mesafeyi uçabilecek bir insansız hava araçlarına sahip olmadığına dikkat çeken Arestoviç, “Hırvatistan soruşturma yapıyor. Daha sonra resmi sonuçları açıklanacak. Şu an elde olan bilgilere dayanarak, bana insansız hava aracının Ukrayna’dan gönderildiği ama büyük ihtimal Ukrayna’ya ait olmadığı söylendi. Çünkü bizde bu kadar mesafeyi uçacak bir insansız hava aracı yok. Büyük ihtimal Rusya’nın hava aracı, bizim topraklarımızdan uçuruldu, kontrolü kaybetti ve Hırvatistan’a uçtu.” dedi.

Hırvatistan İçişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, 10 Mart akşam saatlerinde Jarun bölgesindeki yeşil alana bir hava aracının düştüğü, yakınlarında da iki paraşüt bulunduğu belirtilmişti. Açıklamada, aracın 1 metre derinliğinde ve 3 metre genişliğinde bir çukur oluşturduğu ve park halindeki bazı otomobillere zarar verip ağaçları kırdığı ifade edilmişti.