Hindistan, Orta Asya'da Çin ile nüfuz yarışına girdi

Ekonomi
Ömer Kaya
31 Ocak 2022, 13:02
Ömer Kaya
31 Ocak 2022, 13:02

Çin’in Afganistan’da yönetimi ele geçiren Taliban ile yakın ilişkiler kurması Hindistan’ı harekete geçirdi. Çin ile Orta Asya bölgesinde nüfuz mücadelesine giren Hindistan, beş Orta Asya ülkesi ile 27 Ocak 2022’de Afganistan’daki Taliban yönetimini tanımak için ortak çalışma grubu kurdu.

Afganistan’daki Taliban rejimi ile Çin arasında yakın ilişkiler kurulurken; bir Hintli yetkili, 27 Ocak’ta Hindistan’ın, beş Orta Asya ülkesiyle birlikte Afganistan ilgili ortak çalışma grubu oluşturulduğunu açıkladı.

Associated Press’in (AP) 27 Ocak tarihli haberine göre, bir Hintli yetkili Hindistan ve Orta Asya’daki beş ülkenin Perşembe günü Afganistan’a insani krizi çözmede yardımcı olmaktan ve Taliban rejimini tanıma konularından sorumlu ortak bir çalışma grubu kurmaya karar verdiğini açıkladı. Hindistan Başbakanı Narendra Modi, Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan, Türkmenistan ve Özbekistan liderleriyle video konferans görüşmesi gerçekleştirdi. Bu toplantı, Hindistan’ın Çin ile nüfuz mücadelesi olarak yorumlandı.

Açıklama yok.

Hindistan ve beş Orta Asya ülkesinin zirve toplantısından sonra yayımlanan ortak açıklamada, Afganistan konusunda, gerçek anlamda temsili ve kapsayıcı bir hükumetin kurulması da dahil olmak üzere terör ve uyuşturucu kaçakçılığıyla mücadele için geniş bir bölgesel fikir birliğine ulaştıkları bildirildi.

HİNDİSTAN’DAN ORTA ASYA ÜLKELERİNE KREDİ!

Hindistan dışişleri bakanlığı yetkilileri gazetecilere verdiği demeçte, Modi ve beş liderin ayrıca, denizden uzak ülkelere erişim sağlamak için İran’ın Çabahar limanını geliştirmek için başka bir ortak çalışma grubu kurmayı kabul ettiğini söyledi. Afganistan ve bahsi geçen Orta Asya ülkelerinin, Hindistan ile kara bağlantısı bulunmuyor. Açıklamada, Hindistan’ın yakın zamanda Çabahar Limanı ile bağlantılı kara ve demiryollarının gelişimi için 500 milyon dolar tahsis ettiği belirtildi. Ayrıca, Hindistan’ın Özbekistan’a yol yapımı, drenaj sistemleri ve bilgi teknolojisi sektörü için 450 milyon dolarlık kredi sağladığı belirtildi. Hindistan Dışişleri Bakanlığı, 2020’de Hindistan’ın enerji, bilgi teknolojisi ve sağlık gibi öncelikli projeler için beş Orta Asya ülkesine 1 milyar dolarlık kredi verdiğini açıkladı.

ORTA ASYA-HİNDİSTAN DİYALOĞU

Açıklama yok.

Ayrıca, 20 Aralık 2021 “Orta Asya-Hindistan” Diyalogu Üçüncü Dışişleri Bakanları Toplantısı gerçekleştirilmiş; beş Orta Asya ülkesinin dışişleri bakanları, Hindistan Başbakanı Narendra Modi ile bir araya gelmişti. Liderlerin, Hindistan ile ilişkileri daha da güçlendirmeye hazır olduklarını vurgulamışlardı. Hindistan Başbakanı, Hindistan’ın “geniş komşularının” bir parçası olan Orta Asya ülkeleriyle uzun vadeli ilişkilere değer verdiğini vurgulamıştı. Ayrıca Hindistan ve Orta Asya arasındaki gelişmiş ekonomik iş birliği potansiyelini ve bu ilişkilerinin bu bağlamda önemli rolünü ifade etmişti.