Herson bölgesinde Rus askeri araçlarının olduğu konvoy imha edildi

Güvenlik
Ömer Kaya
01 Ağustos 2022, 12:40
Ömer Kaya
01 Ağustos 2022, 12:40

Ukrayna’nın Herson bölgesinde, 40’tan fazla vagondan oluşan Rus konvoyu imha edildi. Ukrayna İçişleri Bakanı Danışmanı Anton Geraşçenko sosyal medya üzerinden yayımladığı açıklamada, Rus işgali altındaki Kırım’dan Herson’a sevk edilen konvoyun etkisiz hale getirildiğini bildirdi.

Rusya, askeri üs haline getirdiği Kırım Tatar halkının ana vatanı Kırım’dan çatışmaların devam ettiği Ukrayna’nın Herson bölgesine askeri sevkiyat yapmaya devam ediyor. Bu kapsamda, Ukrayna ordusu, Kırım’dan Herson bölgesindeki Brilevka tren istasyonuna hareket eden 40 vagondan oluşan treni imha ettiğini kaydetti. Ukrayna ordusu, bugün bir açıklama yaparak, Rus askeri sevkiyatının HIMARS sistemleriyle ardı ardına vurularak etkisiz hale getirildiğini açıkladı.

İŞGALCİ RUS ORDUSUNA AİT KONVOYA YAPILAN OPERASYONDA 80 RUS ASKERİ ÖLDÜRÜLDÜ

Ukrayna İçişleri Bakanı Danışmanı Anton Geraşçenko, “Cumayı cumartesiye bağlayan gece, personel, teçhizat ve mühimmat yüklü 40’tan fazla vagondan oluşan bir tren, Kırım’dan Herson’a intikal ettiği sırada imha edildi” açıklamasını yaptı. Ukrayna’nın gerçekleştirdiği operasyon, HIMARS sistemleri kullanılarak gerçekleşti ve operasyon kapsamında 80’in üzerinde Rus askeri etkisiz hale getirildi.

UKRAYNA-RUSYA SAVAŞI

Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin’in talimatıyla, 24 Şubat 2022’de Ukrayna’ya karşı başlatılan savaş beşinci ayında devam ediyor. İşgalci Rus ordusu, Ukrayna’nın doğusundaki ilerleyişini devam ettirirken, Ukrayna ordusu işgalci orduya karşı direnişini sürdürüyor. İşgalci Rus birlikleri, Ukrayna’nın İrpin, Mariupol, Gostomel, Buça şehirleri başta olmak üzere çeşitli bölgelerinde katliamlara imza attı ve atmaya devam ediyor. İşgalciler, Mariupol’de 200 binden fazla sivilin ölümüne sebep olmuştu. Bu bağlamda Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Rusya’nın işlediği savaş suçları hakkında soruşturma yürütüyor.

Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Birleşmiş Milletler (BM), en az 4 bin 253 Ukraynalı vatandaşın hayatını kaybettiğini bildirirken diğer yandan Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği (BMYK) Ukrayna’da her gün 2 çocuğun öldüğünü 4 çocuğun yaralandığını belirtti. Başlatmış olduğu işgal ile Ukrayna’nın toprak bütünlüğü ve egemenliğine yönelik saldırı girişiminde bulunan Vladimir Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy ile ABD Başkanı Joe Biden, Putin’in Ukrayna’da soykırıma imza attığını ve savaş suçlusu olduğunu ilan etti.

Ukrayna’ya saldırısı sonucunda dünyanın en çok yaptırım uygulanan ülkesi haline gelen Rusya’ya Temmuz 2022 itibarıyla 6 bin 400 yaptırım uygulandı. Avrupa Birliği, Haziran ayında Rusya’nın Ukrayna’da savaşın sürdürmesine karşılık yaptırım listesini genişletti. Rusya Silahlı Kuvvetleri ve hükumetini doğrudan ve dolayı olarak destekleyen 65 kişi ve 18 kuruluş daha yaptırım listesine alındı. Can güvenliği tehlikesi yaşayan siviller yurtlarını terk etmeye mecbur bırakılıyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin verilerine göre, Rus saldırıları nedeniyle 12 milyona aşkın Ukrayna vatandaşı yerinden edildi ve 5 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı komşu ülkelerine sığınmak zorunda kaldı.