Gümüşhane'ye Rus yapımı Orlan-10 modeli İHA düştü!

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
22 Haziran 2022, 13:45
Ayyıldız Huri Kaptan
22 Haziran 2022, 13:45

Gümüşhane’nin Kürtün ilçesinde dağlık araziye Rus yapımı Orlan-10 modeli İHA düştü. Ne zaman düştüğü bilinmeyen İHA’yı, mantar toplamaya çıkan vatandaşlar buldu. Söz konusu Rus İHA’sının Ukrayna bölgesinden veya Suriye bölgesinden bu noktaya düştüğü tahmin ediliyor.

Türkiye’nin Doğu Karadeniz Bölgesi’nde yer alan Gümüşhane ilinin Kürtün ilçesine bağlı Tilkicek köyü ile Kazıkbeli Yaylası arasındaki dağlık araziye mantar toplamaya giden vatandaşlar, yerde hasarlı İnsansız Hava Aracı (İHA) gördü. İhbar üzerine bölgeye intikal eden güvenlik güçleri, kanat açıklığı yaklaşık 3 metre olan İHA’nın Rus yapımı silahsız keşif amaçlı Orlan-10 modeli olduğunu tespit etti.

Bin 400 kilometre menzilli İHA’nın savaş nedeniyle Ukrayna bölgesinden veya Suriye bölgesinden düştüğü tahminler arasında. İHA’nın bugün aktardığı habere göre güvenlik güçleri tarafından olay yerinden alınan Rus yapımı İnsansız Hava Aracı, incelenmek üzere Ankara’ya gönderildi.

RUS YAPIMI ORLAN-10 İHA NEDİR?

Rus yapımı Orlan-10 tipi İnsansız Hava Aracı, Rus Ordusu tarafından kullanılıyor. Havahaber’e göre Orlan-10, keşif amaçlı kullanılıyor. Basit bir katapult (mancınık) yardımı ile araziden atılıp göreve çıkabiliyor. Daha sonra sistem paraşütünü açıp iniyor. Sistem geçmişte Suriye’de şu anda da Ukrayna-Rusya savaşında da kullanılıyor.

Toplam 6 kilogram yük taşıyabilen Orlan-10, saatte maksimum 245 kilometre hıza çıkabiliyor. Boş olarak menzili ise 600 kilometre. 16 saat havada kalabiliyor. İHA’nın tavan irtifası ise 5 bin metre.

SURİYE SINIRINDA DA GÖRÜLDÜ

Orlan-10 serisi İHA’lar, bir kaç yıl öncesine kadar Türkiye’nin Suriye sınır bölgesinde de tespit edilmişti.