Fransa’da Türk Başkonsolosluğuna saldıran Ermeni saldırganın cezası belli oldu: Diğeri hala yakalanamadı

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
26 Eylül 2021, 18:29
Ayyıldız Huri Kaptan
26 Eylül 2021, 18:29

Fransa’da Türk Başkonsolosluğuna saldıran Ermeni saldırganın cezası belli oldu. Fransa’nın Marsilya kentinde 2016 yılında Türkiye Başkonsolosluğuna molotoflu saldırının faillerinden olan Ermeni saldırganın 3 yıl tecilli hapis cezası 6 ay ev hapsine çevrildi.

Fransa’nın Marsilya kentinde Nisan 2016 yılında Türkiye Başkonsolosluğuna iki kişi molotofkokteylli saldırıda bulundu. Saldırıda çıkan yangında Türk bayrağı zarar gördü. Fransa’daki Türkiye Başkonsolosluğuna molotoflu saldırıda bulunanlar hakkında mahkeme karara vardı. Marsilya Temyiz Mahkemesi, Cuma günü görülen duruşmada, 2016’da Türkiye Başkonsolosluğuna atılan molotofkokteyli şişelerde parmak izi belirlenen Ermeni kökenli saldırgana 3 yıl hapis cezası verdi.

ERMENİ SALDIRGANIN CEZASI EV HAPSİNE ÇEVRİLDİ

Ancak yargıç, “Saygı duyulması gereken bir yere saldırmaktan” 3 yıl tecilli hapis cezası alan sanığın cezasını ayağına elektronik kelepçe takılmak suretiyle 6 ay ev hapsine çevirdi. Öte yandan yargıç, saygı duyulması gereken konsoloslukları patlayıcılar ile hedef almanın çok ciddi bir suç olduğunu belirtti.

İKİ SALDIRGANDAN BİRİ 5 YILI AŞKIN SÜREDİR YAKALANMADI

Konsolosluğun kameralarına yansıyan görüntülere göre saldırıyı iki kişi düzenledi. Konsolosluğa yönelik saldırının faillerinden birinin kimliği 5 yılı aşkın bir süredir hala tespit edilmedi. Ayrıca, Fransa’nın güneyindeki liman kenti Marsilya’da yoğun bir Ermeni diasporasının olmasının yanı sıra PKK sempatizanlarının da ağırlıklı olarak varlık gösterdiği biliniyor.