Eşref Gani ve ailesi Birleşik Arap Emirlikleri'nde

Güncel
Ozan Barış Erim
19 Ağustos 2021, 11:43
Ozan Barış Erim
19 Ağustos 2021, 11:43

Birleşik Arap Emirlikleri Dışişleri Bakanlığı, Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani ve ailesini insani nedenlerden dolayı kabul ettiğini açıkladı.

Terör örgütü Taliban’ın 10 gündür kontrolü ele geçirdiği Afganistan’da iç karışıklıklar devam ediyor. Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani, ise Taliban’ın Kabil’e ulaşmasının ardından hava yoluyla ülkesini terk etmişti. Gani ve ailesinin ilk olarak Tacikistan’a kaçtığı söylenmiş ardından Tacikistan Dışişleri Bakanlığı tarafından iddialar yalanlanmıştı.

İNSANİ NEDENLER GEREKÇİ GÖSTERİLDİ

Birleşik Arap Emirlikler Dışişleri Bakanlığından yeni yapılan açıklamada, Gani ve ailesinin “insani gerekçelerle” ülkeye kabul edildiği bildirildi. Gani’nin ayrıldığını sosyal medya hesabından paylaştığı bir video ile doğrulayan Afganistan Milli Uzlaşı Yüksek Konseyi Başkanı Abdullah Abdullah ise “Afganistan’ı zor zamanda terk etti. Allah ondan hesap soracak.” ifadelerini kullanmıştı.

2014 yılından beri Afganistan’ın cumhurbaşkanı olan Gani, daha önce yaptığı açıklamada, Taliban’a karşı cumhurbaşkanı olarak vatanını savunmaya devam edeceğini duyurmuştu.