Esed rejimi ve destekçisi İran’ın kontrolündeki terörist gruplar İdlip'e saldırdı: 6 sivil yaralandı

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
02 Aralık 2021, 15:17
Ayyıldız Huri Kaptan
02 Aralık 2021, 15:17

Suriye’de Esed rejimi ve destekçisi İran’ın kontrolündeki terörist gruplar, İdlip Gerginliği Azaltma Bölgesi’nde ateşkesi bir kez daha ihlal etti. Sivil yerleşimlere düzenlenen saldırılarda 6 kişi yaralandı.

İdlip’in kuzeydoğusundaki Serakib ilçesinde konuşlu Esed rejimi ordusuyla İran destekli yabancı terörist gruplardan oluşan rejim güçleri, İdlip’in kuzeydoğusunda bulunan Binniş ilçesine karadan karaya atış yapılan silahlarla saldırı düzenleyerek ateşkesi ihlal etti. Sivil savunma kaynaklarından edinilen bilgiye göre, saldırıda ikisi ağır altı sivil yaralandı.

İDLİP GERGİNLİĞİ AZALTMA BÖLGESİNDE SON DURUM

Türkiye, Rusya ve İran arasında 4-5 Mayıs 2017’de gerçekleşen Astana toplantısında, İdlip ve komşu illerin (Lazkiye, Hama ve Halep vilayetleri) bazı bölgeleri, Humus ilinin kuzeyi, başkent Şam’daki Doğu Guta ile ülkenin güney bölgeleri (Dera ve Kuneytra vilayetleri) olmak üzere 4 “gerginliği azaltma bölgesi” oluşturuldu. Ancak Rusya’nın havadan desteklediği Esed rejimi ve İran destekli teröristler, 4 bölgeden 3’ünü ele geçirip İdlip’e yöneldi. Son olarak Türkiye ve Rusya arasında 5 Mart 2020’de Moskova’da yeni bir mutabakat sağlandı.

2 MİLYON SİVİL TÜRKİYE SINIRINA GÖÇ ETTİ

Rusya ve rejim güçleri, Mayıs 2019’da tüm bölgeyi ele geçirmek için operasyonlara başlayarak İdlip Gerginliği Azaltma Bölgesi içinde çok sayıda büyük yerleşimi ele geçirdi. Bunun üzerine Türkiye ve Rusya arasında 5 Mart’ta Moskova’da yeni bir mutabakata varıldı. Rejim güçlerinin çoğu zaman ihlal ettiği ateşkes sürüyor. 2 milyon sivil, 2017-2020 yıllarında yaklaşık Rusya ve rejim güçlerinin saldırılarında Türkiye sınırına yakın bölgelere göç etmek zorunda kaldı.