Erşat Salihi: PKK Kerkük'te karargah oluşturdu, bu konu Irak hükumetinin görevidir

Güvenlik
Ayyıldız Huri Kaptan
14 Mart 2021, 12:11
Ayyıldız Huri Kaptan
14 Mart 2021, 12:11

Irak Türkmen Cephesi (ITC) Genel Başkanı Erşat Salihi bölücü terör örgütü PKK’nın Kerkük ve çevresinde karargahlar oluşturduğunu duyurdu. Türkmen lider Salihi, Kerküklülerin güvenliklerinin tehdit altında olduğunu vurgulayarak, Irak hükumetine acil önlem alma çağrısında bulundu.

Erbil’de Irak Türkmen Cephesi (ITC) Yürütme Kurulu Erbil Ofisi açılışı dün bir tören ile gerçekleştirildi. Açılış törenine, Türkiye’nin Erbil Başkonsolosu Hakan Karaçay, ITC Başkanı Erşat Salihi, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Etnik ve Dini Oluşumlardan Sorumlu Bakanı ve ITC Yürütme Kurulu Üyesi Aydın Maruf, Türkmen parti yetkilileri ve çok sayıda katılım oldu.
Irak Türkmen Cephesi Genel Başkanı ve Kerkük Milletvekili Erşat Salihi, dün gerçekleştirilen Irak Türkmen Cephesi Yürütme Kurulunun Erbil Ofisi açılış töreninde konuştu. Özellikle bölücü terör örgütü PKK’nın bölgedeki zararlı faaliyetlerine dikkat çeken Salihi, “Kerküklüler tehdit altında” dedi.

IRAK HÜKUMETİNE PKK İLE MÜCADELE ÇAĞRISI

PKK’nın bölgede karargahlar oluşturduğunu dile getiren Salihi, Irak hükumetini PKK ile mücadele konusunda göreve çağırarak şunları kaydetti:

“Kerkük civarında Çimen ve Leylan bölgelerinde terör örgütlerinin vahim bir şekilde orada olmaları ve Kerkük sınırının içinde bu örgütün barındırılması, artık Mahmur’dan ve Sincar’dan daha çok tehlikedir. Bu konu Irak hükumetinin görevidir.”

“PKK GÜVENLİK SORUNUDUR”

IKBY’nin Etnik ve Dini Oluşumlardan Sorumlu Bakan Aydın Maruf ise bölücü terör örgütü PKK’nın güvenlik sorunu oluşturduğunun altını çizdi.