Ermenistan, Terter'de yine sivilleri hedef aldı: 1 ölü

Güncel
Aydın TaşQHA Türkçe Yayın Yönetmeni
28 Eylül 2020, 15:09
Aydın TaşQHA Türkçe Yayın Yönetmeni
28 Eylül 2020, 15:09

Ermenistan’ın Azerbaycan’a saldırması sonucu tekrar başlayan çatışmalarda Ermeni güçleri, sivil halkı hedef almaya devam ediyor. Terter’de ağır top atışı sonucu bir Azerbaycan vatandaşı hayatını kaybetti.

Azerbaycan’a karşı Ermenistan tacizi, bölgede büyük çaplı çatışmaya dönüşmek üzere. Ancak bu çatışmada endişe veren durum, Ermeni silahlı güçlerinin sivil yerleşimleri de hedef alıyor olması. 28 Eylül günü sabah 07.00 sıralarında Terter bölgesinin merkezi ve yoğun nüfuslu köyleri sakinleri, güne Ermeni güçlerinin ağır topçu ateşiyle uyandı. AZERTAC haber ajansının bölge muhabiri, Terter şehri sakini Mehman Aliyev’in topçu ateşi sonucu hayatını kaybettiğini bildirdi. Ayrıca Tural Ibrahimov ve ambulans şoförü Ganbar Asadov da yaralandıkları ve hastaneye kaldırıldıkları bildirildi.

Ermeni güçleri ayrıca Terter rayonundaki bir polis karakolu, adliye binası ve sivil tesisleri de hedef aldı. Azad Garagoyunlu köyü sakinleri Ahmedov Mayil Alasgar oğlu, Salahov Nizami Mecid oğlu, Kerimov Elshan Şahmat oğlu, ağır düşman topçu ateşi sonucu evlerinin ağır hasar gördüğünü söyledi.

Edinilen bir başka bilgiye göre Terter rayonunun ana stratejik köprüsü ve polis karakolu hasar aldı.

HEDEF ALAN BİNALAR TAHLİYE EDİLDİ

Sivil yerleşimi hedef alan Ermeni güçlerinin ağır topçu ateşi neticesinde Terter şehrinin E.Safarov Caddesi üzerindeki 54 daireden oluşan 10 numaralı binası ve Şıhark (Şıxarx) kasabasında yerleşen 16 numaralı apartman kullanılamaz hale geldi ve bina sakinleri tahliye edildi.

HAYVANLAR DA TELEF OLDU

İşgalci Ermenistan silahlı kuvvetlerinin yoğun ateş açması sonucunda Tatar ilçesine bağlı Şahlabad köyünde Ağayev Baktiyar Rahim oğlu ve Yukarı Gapanlı köyü sakini Rasmiyya Hasanova’ya ait yardımcı binalara top mermileri düştü. Burada da çok sayıda küçük ve büyükbaş hayvan telef oldu.

AZERBAYCAN’DAN KISMİ SEFERBERLİK İLANI

İlgili karar çerçevesinde Azerbaycan Seferberlik ve Askerlik Devlet Hizmeti, askeri görevde bulunabilecek tüm vatandaşların silah altına alınması için çalışmalar yürütecek.

Öte yandan, alınan bir diğer kararla beraber Azerbaycan, Türkiye haricindeki ülkelere yapılan tüm dış uçak seferlerini durdurduğunu açıkladı.

AZERBAYCAN, DAĞLIK KARABAĞ’DA TOPRAKLARINI GERİ ALIYOR

Ermenistan-Azerbaycan cephe hattında Ermeni güçleri, 27 Eylül 2020’de Azerbaycan sivil yerleşim birimlerine ateş açtı. Ermeni güçlerinin provokasyonunu önlemek için karşı saldırı gerçekleştiren Azerbaycan ordusu, Ermenistan’a ait 12 adet OSA uçaksavar füze sistemini imha etti.

Azerbaycan ordusunun, Ermenilerin Azerbaycan sivil yerleşim birimlerine ateş açması üzerine başlattığı karşı saldırı neticesinde işgal altında bulunan bazı yerleşim birimlerini kurtardığı duyuruldu. 

HANGİ KÖYLER KURTARILDI?

Azerbaycan Savunma Bakanlığının 27 Eylül 2020’de yaptığı açıklamaya göre, Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri, Fuzuli ve Cebrayıl bölgelerinde 6 köyün Ermenistan işgalinden kurtardı. Azerbaycan Savunma Bakanlığı Sözcüsü Yarbay Anar Eyvazov, basın toplantısı düzenleyerek senelerden beri Ermeni işgalinde olan; Fuzuli bölgesinin Karahanbeyli, Gervend, Köy Gerediz, Yukarı Abdurrahmanlı köyleri ile Cebrayıl bölgesinin Büyük Mercanlı ve Nüzgar köylerinin Azerbaycan ordusunun kontrolüne geçtiğini söyledi.

Bununla birlikte Azerbaycan güçlerinin, Ağdere ve Murovdağ yönünde de bazı stratejik noktalarda kontrol sağlandığını açıklayan Yarbay Eyvazov, diğer yerleşim birimlerinin de kurtarılması için operasyonun devam ettiğini aktardı. Daha sonra işgalden kurtarılan köy sayısının 7 olduğu da aktarıldı.