Ermenistan ordusu, 2020'de işgalden kurtarılan Karabağ’dan ne zaman çekilecek?

Güvenlik
Filiz
19 Temmuz 2022, 16:48
Filiz
19 Temmuz 2022, 16:48

Ermenistan Güvenlik Konseyi Sekreteri Armen Grigoryan, Ermeni Silahlı Kuvvetleri’ne bağlı birliklerin Azerbaycan ordusunun işgalden kurtardığı Dağlık Karabağ’dan gelecek Eylül ayına kadar çekileceğini söyledi. Buna göre Ermenistan Güvenlik Konseyi Sekreteri, bölgede sadece yerel güvenlik güçleri ile Rus Barış Gücü askerlerinin kalacağını ifade etti.

Ermenistan Güvenlik Konseyi Sekreteri Armen Grigoryan 19 Temmuz 2022’de, Ermenistan Silahlı Kuvvetleri’ne bağlı birliklerin Ermeni işgalinden kurtarılan Dağlık Karabağ’dan Eylül ayına kadar çekilmesinin tamamlanacağını duyurdu. Grigoryan, böylece Dağlık Karabağ’daki Ermeni ordusuna yeni sözleşmeli askerlerin gönderilmeyeceğini de açıkladı.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, 16 Temmuz’da yaptığı açıklamada Azerbaycan’ın zaferiyle sonuçlanan İkinci Karabağ savaşının üzerinden 1 yıl 8 ay geçmesine rağmen Ermenistan’ın 10 Kasım bildirisine aykırı hareket ederek yükümlülüklerini yerine getirmediğini, Rusya’nın da Ermeni silahlı güçlerinin Karabağ’dan Haziran ayına kadar çekileceği sözünü verdiğini, ancak bu sözünü tutmadığını vurgulamıştı.