Ermenistan, Azerbaycanlı sivilleri hedef almaya devam ediyor

Güvenlik
Ömer Cihad Kaya
01 Ekim 2020, 10:35
Ömer Cihad Kaya
01 Ekim 2020, 10:35

Azerbaycan, Ermenistan ordusunun, sivil yerleşim birimlerine yönelik saldırılarında 16 Azerbaycan Türkünün yaşamını yitirdiğini ve 55 kişinin de yaralandığını bildirdi.

Azerbaycan Başsavcılığından Ermenistan ordusunun Terter iline yaptığı top atışları sonrasında 1 Ekim 2020 tarihinde bir kişinin daha yaşamını yitirdiği ve çatışmaların yoğunlaştığı 27 Eylül’den bu yana, Ermeni saldırıları sonrasında 16 kişinin hayatını kaybettiği duyuruldu.

AZERBAYCAN, DAĞLIK KARABAĞ’DA TOPRAKLARINI GERİ ALIYOR

Toprak bütünlüğünü yeniden sağlamak için harekete geçen Azerbaycan, Dağlık Karabağ’daki ilerleyişini açıkça “kurtuluş savaşı” olarak nitelendirdi.

Uluslararası ilişkiler literatüründe “dondurulmuş sorun” olarak ifade edilen Dağlık Karabağ’da çatışma her geçen gün şiddetleniyor. Azerbaycan, en üst perdeden çözümün artık müzakere masasında değil sahada olduğunu vurguladı ve Dağlık Karabağ’daki topraklarını işgalden kurtarmak için kara harekatı başlattı.

30 Eylül 2020 itibarıyla Azerbaycan, çok yüksek ve stratejik öneme sahip dağlık bölgeler de dahil olmak üzere 7 köyü işgalden kurtardı. Stratejik Murov Dağı’nda hakimiyeti ele aldı.

Bakü yönetiminin tarihi nitelik taşıyan harekatı sonucunda, 1994 ateşkesine kadarki süreçte Ermenilerce işgal edilen toprakların önemli bir kısmı işgalden kurtarıldı. Azerbaycan Savunma Bakanlığı, 2300 Ermeni askerinin etkisiz hale getirildiğini ifade etti. Ermenistan’a ait pek çok zırhlı ve askeri teçhizat imha edilirken; Erivan, yine sivilleri hedef alarak 16 Azerbaycan Türkünü katletti. Azerbaycan ordusunun, Ermeni işgalindeki Dağlık Karabağ’da ilerleyişi sürüyor.