Erdoğan-Putin görüşmesi öncesi Rusya'nın Suriye'nin kuzeyine yönelik saldırıları arttı

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
26 Eylül 2021, 21:34
Ayyıldız Huri Kaptan
26 Eylül 2021, 21:34

Erdoğan-Putin görüşmesi öncesi Rusya’nın Suriye’nin kuzeyine yönelik saldırıları arttı. Rus savaş uçakları, Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Rusya ziyareti arifesinde Suriye’ye hava operasyonu düzenledi. Rus uçakları, Türkiye’nin desteklediği Suriye Milli Ordusunun (SMO) kontrolündeki Afrin’i gece boyunca bombaladı. Rusya’nın saldırılarında çok sayıda SMO askerinin yanı sıra siviller de öldü ve yaralandı.

Rus savaş uçakları, Suriye’de dünden bu yana cephe hatlarında hareketliliğe neden oldu. Uzun süreden beri ilk defa bu derece ağır bombardımana başlayan Rus savaş uçakları, Suriye’nin kuzeyinde sivillerin de olduğu bölgelere saldırdı. Rusya, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya lideri Vladimir Putin arasında 29 Eylül’de gerçekleşecek ikili görüşme öncesi Suriye’de Afrin’i bombaladı.

Rus savaş uçakları dünden bu yana, Suriye’nin Halep ilinde Afrin’in güneyindeki Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) desteklediği Suriye Milli Ordusuna (SMO) yönelik hava saldırıları düzenledi. Bölgeden edinilen bilgilere göre, saldırılarda çok sayıda sivil hayatını kaybetti. Rusya’nın hedef aldığı bölgenin, Afrin kenti yakınlarında konuşlu Türkmen Birliklerinden Hamza Tümeni’nin merkez karargahının olduğu bildirildi. (Hamza Tümeni, Suriye’de 2011 yılında Halep’te kurulan ve Esad rejimine karşı savaşan Türkiye’nin de desteklediği Özgür Suriye Ordusu Tugayı.)

Resim

ESED REJİMİ, ÖLENLERİN SAYISINI AÇIKLADI

Esed rejimine bağlı haber servisleri, Rus savaş uçaklarının Afrin yakınlarında düzenlediği saldırılarda bazı silahlı kişilerin öldüğünü ve yaralandığını açıkladı. Saldırılardaki ölen kişi sayısına ilişkin Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü adlı kuruluşun verdiği rakamların, Suriye medyası tarafından da teyit edildiği öğrenildi.

RUSYA, SURİYE’DEKİ HAVA SALDIRILARINI ARTIRDI

Esed yönetiminin en güçlü destekçisi olan Rusya, Suriye’deki savaşa müdahil oldu. Rusya, son günlerde 4 milyon kişinin yaşadığı İdlib ve çevresi ile Suriye’nin kuzeyindeki diğer bölgelere yönelik saldırılarını artırdı. Suriye’de 2011’de başlayan savaştan bu yana 100 binlerce kişi hayatını öldü, milyonlarca kişi de mülteci olarak ülkeden çıktı. Resmi rakamlara göre 23 milyon nüfusa sahip Suriye’den 5 milyon kişi yurt dışına kaçtı. Milyonlarca vatandaş ise ülke içinde yerlerinden oldu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 29 Eylül 2021 tarihinde Rusya’nın Soçi kentinde görüşme gerçekleştirecek.