Dört AB ülkesinden BM'ye Belarus çağrısı!

Güncel
Ozan Barış Erim
24 Ağustos 2021, 15:45
Ozan Barış Erim
24 Ağustos 2021, 15:45

AB’nin ambargo kararı nedeniyle ülkesindeki göçmenleri zorla AB sınırına iten Belarus’a karşı 4 ülkeden ortak adım geldi. Dört AB üyesi ülke, Birleşmiş Milletler’e (BM) Belarus üzerinden gelen göçmen akınına karşı harekete geçme çağrısında bulundu.

AB’nin ambargo listesine alınan Belarus’un, ülkede bulunan göçmenleri yasadışı olarak sınırları dışına çıkardığı ortaya çıktı. Mültecileri AB sınırına gönderen Belarus’un Afgan göçmenleri zorla AB sınırına götürdüğü anlar kameraya yakalandı. Litvanya sınır kuvvetleri tarafından yayınlanan görüntülerin ardından ilk somut adım geldi. Estonya, Letonya, Litvanya ve Polonya başbakanları, BM’yi Belarus üzerinden gelen göçmen akınına karşı harekete geçmeye çağırdı.

“LUKAŞENKO TARAFINDAN ORGANİZE EDİLİYOR”

Estonya, Letonya, Litvanya ve Polonya başbakanları ortak bir bildiri yayımlayarak, göçmen akınının, “Aleksandr Lukaşenko rejimi tarafından planlandığını ve sistematik olarak organize edildiğini” aktardı. Ayrıca 4 AB üyesi ülke, yaşananları “hibrit savaşın bir parçası olan saldırılar” olarak nitelendirdi.