Donbas'ta yeni saldırı: Rus ayrılıkçılar 1 Ukrayna askerini daha öldürdü

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
08 Ağustos 2021, 10:47
Ayyıldız Huri Kaptan
08 Ağustos 2021, 10:47

Ukrayna’nın doğusundaki Donbas bölgesini işgal altında tutan Rusya yanlısı ayrılıkçıların açtığı ateş sonucu 1 Ukrayna askeri hayatını kaybetti.

Ukrayna ile Rusya ile arasında yaşanan Donbas krizi sürüyor. İki ülkeyi savaşın eşiğine getiren Donbas krizinde, bölgeden yeni bir çatışma haberi geldi. Ukraynalı yetkililerin dün yaptığı açıklamaya göre sınır hattında saldırı gerçekleştiren Rus ayrılıkçılar, bir Ukrayna askerini daha öldürdü.

RUS AYRILIKÇILAR ATEŞ AÇTI

Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinin açıklaması ile ayrılıkçıların ateşi sonucunda Donbas’ın Peski bölgesinde 1 Ukrayna askerinin öldüğü, 1 askerin yaralandığı bildirildi.
Donbas’ta sözde bağımsızlığını ilan eden Rusya yanlısı ayrılıkçılarla Ukrayna yönetimi arasında 2014’ten bu yana süren çatışmalarda, 13 binden fazla kişi hayatını kaybetti.

KAPSAMLI ATEŞKES ANLAŞMASININ SÜRESİ SONA ERDİ

Ukrayna krizinin çözümü için oluşturulan Üçlü Temas Grubu tarafından sağlanan anlaşma üzerine, 27 Temmuz’dan itibaren Ukrayna birlikleri ile Donbas bölgelerini işgal eden yasa dışı silahlı güçler arasında “kapsamlı ateşkes” rejimi yürürlüğe girmişti. 31 Mart 2021 tarihinde düzenlenen Üçlü Temas Grubu toplantısında Rus tarafı, Ukrayna’nın tam kapsamlı ateşkes anlaşmasını 1 Nisan 2021 tarihinden itibaren uzatma teklifini reddetti.

RUSYA YÜZÜNDEN ANLAŞMAYA VARILAMADI

Daha sonra, Ukrayna krizinin çözümü için oluşturulan Üçlü Temas Grubu, Donbas’taki askeri gerilimin artmasını görüşmek için acil bir şekilde 7 Nisan 2021 tarihinde toplandı. Taraflar, toplantıda ateşkesin yeniden sağlanması gerektiğini teyit etti. Ancak Rusya’nın tutumu dolayısıyla görüşmede yazılı bir belge imzalanamadı.