Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: Rusya’nın Suriye’ye giden uçaklarına hava sahasını kapattık

Güncel
qha muhabir
24 Nisan 2022, 09:00
qha muhabir
24 Nisan 2022, 09:00

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rusya’nın Suriye’ye giden uçaklarına hava sahasının kapatıldığını duyurdu. Rusya ile Ukrayna arasındaki müzakere sürecine ilişkin, iki ülke liderinin toplantılarının Türkiye’de gerçekleşebileceğini kaydeden Çavuşoğlu müzakereler hakkında, “Alternatif çalışmalar sürdürüyoruz” ifadelerini kullandı.

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, dün Uruguay ziyareti öncesinde uçakta basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Bakan Çavuşoğlu, Rusya’nın Suriye’ye giden uçaklarına hava sahasının kapatıldığını açıklayan Çavuşoğlu, “Rusya’nın askeri uçaklarını hatta sivil Suriye’ye giden uçaklarına hava sahasını kapattık. Nisan’a kadar izinleri vardı. Mart’ta rica ettik. Moskova’ya gidince Lavrov’a (Rusya Dışişleri Bakanı) söyledim, o da Putin’e (Rusya Devlet Başkanı) söyleyeceğini belirtti. 1-2 gün sonra, ‘Putin’in talimatı var artık uçmayacağız’ dediler” açıklamasında bulundu.

TÜRKİYE RUSYA’YA MONTRÖ’YÜ HATIRLATTI

Öte yandan Montrö Sözleşmesini hatırlatan Çavuşoğlu, “Hem Montrö hem diğer konularda süreci diyalog yoluyla yürütüyoruz. Rusya’nın savaştan önce 4 gemisi vardı. Belki bir planlamanın parçasıydı. Bu gemileri boğazdan geçirmek için izin talebinde bulunmuşlardı. Biz de kendilerine rica ettik, ‘bu savaş’ dedik ve Montrö’yü anlattık. Sonra vazgeçtiler. Önceden planlanan ve bizim de içinde olduğumuz NATO tatbikatı vardı. Hatta biz de işin içindeydik. Müttefik gemileri geçecekti ancak kışkırtma olur diyerek iptal edilmesini söyledik. Onlar da çok haklı buldular. Bir yandan böyle çalışırken, bir yandan da diyalog yoluyla birçok şeyi kriz yaratmadan çözüyoruz” dedi.

“TARAFLAR, MÜZAKERELERDE GÜVENLİK VE TARAFSIZLIK ÜZERİNE YOĞUNLAŞIYOR”

Ukrayna ile Rusya arasındaki müzakere sürecinde ilerleme sağlanması halinde liderlerin toplantısının Türkiye’de gerçekleşebileceğini de hatırlatan Çavuşoğlu şunları kaydetti:

“Ortada müzakere ettikleri kapsamlı bir metin var. Onun dışında yine liderler arasında bir arka kapı diplomasisi işliyor. O süreçte de bir ortak deklarasyon taslağı da olduğunu görüyoruz. İşi sadeleştirmeye çalışıyorlar çünkü hassas konular üzerinde mutabakat sağlamak zor oluyor. Savaş devam ediyor.

Daha çok tarafsızlık ve güvenlik garantileri üzerine odaklandıklarını görüyoruz. Savaş en çok Mariupol ve Donbas bölgesinde yoğun. Güvenlik garantileri konusunda hiç kimse NATO’nun 5. maddesi benzeri bir güvenlik garantisine yanaşmadı. Alternatif ne olabilir diye çalışma sürdürüyoruz”