Denisova: İşgalciler, 1,3 milyon Ukraynalıyı Rusya'ya zorla sınır dışı etti

Güncel
Manas
17 Mayıs 2022, 22:51
Manas
17 Mayıs 2022, 22:51

Ukrayna’da 223 bini çocuk olmak üzere 1,3 milyondan fazla Ukraynalı vatandaş, işgalci güç birlikleri tarafından zorla Rusya’ya sınır dışı edildi. Ukrayna Parlamentosu İnsan Hakları Yetkilisi (Ombudsman) Lyudmila Denisova, vatandaşlarının yasadışı şekilde sınır dışı edilmesiyle ilgili, “Sınır dışı edilen vatandaşlarımızın kendi topraklarına getirilmesi konusunda hazırlığımız sürecek.” dedi.

Ukrayna Parlamentosu İnsan Hakları Yetkilisi (Ombudsman) Lyudmila Denisova, 17 Mayıs 2022 tarihinde, BM Mülteciler Yüksek Komiseri Filippo Grandi ile gerçekleşen çevrimiçi görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, Grandi ile Ukraynalı vatandaşların işgalci Rus birlikleri tarafından zorla sınır dışı edilmesi konusunu ele aldığını bildirdi. Denisova ayrıca, Kremlin yönetiminin Ukrayna’ya geniş çaplı savaş başlatmadan daha önce, Ukraynalı vatandaşları Rusya’ya götürmeye çalıştığını ve Ukraynalılar için Rusya bölgelerinde geçici barınma merkezlerinin çoktan kurulduğunu kaydetti.

DENİSOVA: İŞGALCİLER UKRAYNALILARI ZORLA SINIR DIŞI ETMEYE DEVAM EDECEK!

Ukrayna Parlamentosu İnsan Hakları Yetkilisi (Ombudsman) Lyudmila Denisova, Kremlin yönetiminin Ukraynalı vatandaşları sınır dışı etmeye devam edeceğine dikkat çekerek, “Rusya’nın Ukraynalılar için yaptığı barınma yerlerinin adresleri, sorumlu kişilerin isimleri, her birindeki koltuk sayısı ile birlikte belge elimde mevcut. Bugün Rusya’nın kurduğu barınma yerlerinin yüzde 33’ü henüz doldurulmadı. Bu yüzden işgalciler, Ukraynalıları zorla sınır dışı etmeye devam edecek. Ancak sınır dışı edilen vatandaşlarımızın kendi topraklarına getirilmesi konusunda hazırlığımız sürecek.” ifadesini kullandı.

Denisova, BM İnsan Hakları Konseyinin kararı uyarınca, yerinden edilmiş vatandaşlara BM kurumları da dahil olmak üzere Uluslararası İnsan Hakları savunucularına engelsiz erişim sağlaması gerektiğinin de altını çizdi. Denisova, özellikle, BMMYK’nin bu tür önlemlerin uygulanmasında kilit rol oynayacağını sözlerine ekledi.

Filippo Grandi – EURACTIV.com

“UKRAYNALI ÇOCUKLARIN HAKLARI KORUNACAK”

Lyudmila Denisova, BM Mülteciler Yüksek Komiseri Filippo Grandi ile yaptığı çevrimiçi görüşme kapsamında, yasal temsilciler olmadan ülkesinden ayrılan Ukraynalı çocukların haklarının, bireysel ihlalleri üzerinde ayrı ayrı durulduğunun, bu süreçte özellikle Polonya, Almanya ve İtalya’da meydana gelen sorunlu konuları tartışıldığının ve çözüm bulunması konusunda mutabık kalındığını belirtti. Ayrıca Denisova, Ukraynalı çocukların haklarını korumak için İtalya ziyareti sırasında ilgili makamlarla bir dizi temas kuracağını dile getirdi.