Danimarka, Ukrayna'ya gemisavar füzesi gönderecek

Güncel
Anife Bilal
24 Mayıs 2022, 10:30
Anife Bilal
24 Mayıs 2022, 10:30

Ukrayna Savunma Temas Grubu’nun toplantısı, dün çevrimiçi olarak düzenlendi. ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, işgalci Rus güçleriyle mücadele eden Ukrayna’ya 20 ülkeden yeni savunma desteği geleceğini duyurdu. Savunma desteğinde bulunan ülkelerden biri olan Danimarka’nın Ukrayna’ya Harpoon (Zıpkın) gemisavar füzesi göndereceği belirtildi.

ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, dün müttefikleriyle Kıyiv için silah koordinasyonunu amaçlayan Ukrayna Savunma Temas Grubu toplantısı yaptı. Çevrimiçi olarak düzenlenen toplantıdan sonra açıklamalarda bulunan Austin, 20 ülkenin Ukrayna’ya yeni savunma desteğini göndereceğini bildirdi. Yeni paketleri açıklayan ülkeler arasında İtalya, Danimarka, Yunanistan, Norveç ve Polonya’nın yer aldığını belirten Austin, Danimarka’nın Ukrayna kıyılarını savunmak için bir Harpoon (Zıpkın) füzeleri ve füzesi fırlatıcıları sağlayacağını aktardı. ABD Savunma Bakanı, “Ukrayna’ya kıyı savunmasını güçlendirmeye yardım edecek Harpoon füzeleri ve füze fırlatıcıları sağlayacağını duyuran Danimarka’ya özellikle teşekkür etmek istiyorum.” dedi.

“RUSYA’NIN BAŞLATTIĞI BU SAVAŞIN TEHLİKELERİNİ HERKES ANLIYOR”

Toplantıya katılan her ülkenin Rusya’nın başlattığı savaşın tehlikelerini çok iyi anladığını vurgulayan Austin, “Birçok ülke kritik derecede ihtiyaç duyulan topçu mühimmatı, kıyı savunma sistemleri, tanklar ve diğer zırhlı araçları bağışlıyor. Diğerleri Ukrayna güçlerini eğitmek ve askeri sistemlerini işler kılmak için yeni taahhütlerde bulundu” ifadelerini kullandı.

Ülkelerin açıkladığı yardım kapsamında, Çek Cumhuriyeti, Ukrayna’ya helikopter, tank, roket sistemleri gönderecek. Polonya, Yunanistan, Norveç ve İtalya ise Ukrayna ordusuna topçu sistemleri ve mühimmat tedarik edecek.