Danilov: Rusya Ukrayna’da kimyasal silah kullanabilir

Güncel
Anife Bilal
02 Nisan 2022, 16:01
Anife Bilal
02 Nisan 2022, 16:01

Ukrayna Milli Güvenlik ve Savunma Konseyi Sekreteri Oleksiy Danilov, Rusya’nın sürekli Ukrayna’nın sözde kimyasal silah kullanması ile ilgili yalan haberleri yaydığını belirtti. Danilov, Rusya’nın Ukrayna’da kimyasal silah kullanma ihtimalinin çok yüksek olduğunu ifade etti.

Ukrayna Milli Güvenlik ve Savunma Konseyi Sekreteri Oleksiy Danilov, bir televizyon kanalında yaptığı açıklamada, Rusya’nın Ukrayna’nın sözde biyolojik silah kullanma niyetleri hakkında yaydığı yalanları yorumlarken şu ifadelere yer verdi:

Rusların en sevdiği şey yalan yaymaktır. Biliyorsunuz, tüm uluslararası kuruluşların kimyasal silah kullanma yasaklarına rağmen onlar, Suriye’de kimyasal silah kullandı. Aynısını ülkemizde de yapabileceklerini net olarak anlıyoruz. Buna hazır olmalıyız. Sağlık kuruluşlarımız bu konu ile ilgili bilgilendirildi. Ama bunu yapmayacaklarını umalım.”

Daha önce Rus işgal güçlerinin, Ukrayna’da uluslararası anlaşmalarla yasaklı olan mühimmatı kullandığı bildirilmişti. Rusya’nın Donetsk bölgesindeki Kramatorsk kentine fosfor bombası kullandığı aktarılmıştı.

Ayrıca ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı başlattığı geniş çaplı işgal girişimi konusunda planladığı gibi başarılı olamadığını belirterek; Moskova’nın Ukrayna’da kimyasal silah kullanmak için zemin hazırladığını konusunda uyarmıştı.