Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskıy: Ukrayna gökyüzünün kapatmazsanız, Rus füzeleri NATO bölgesine de düşmeye başlayacak

Güncel
Anife Bilal
14 Mart 2022, 08:52
Anife Bilal
14 Mart 2022, 08:52

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, bir kere daha NATO’ya Ukrayna hava sahasını yasak bölge ilan etme çağrısı yaptı. Zelenskıy, “Bir kere daha tekrar ediyorum: Ukrayna gökyüzünü kapatmazsanız, Rus füzelerinin sizin bölgenize, NATO bölgesine, NATO üyesi ülkelerin vatandaşlarının evlerine düşmesi sadece zaman meselesi demektir.” ifadelerini kullandı.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, Rusya’nın Ukrayna’da başlattığı savaşın 18. gününü değerlendirerek, “Bugün Ukrayna’nın bağımsızlık, özgürlük ve hayatta kalma savaşının 18. günüdür.” diye kaydetti.

Rus ordusunun dün Uluslararası Barışı Koruma ve Güvenlik Merkezi’ne attığı füzeler sonucu 35 kişinin öldüğünü, 134 kişinin yaralandığını hatırlatan Zelenskıy, bu merkezde Rusya için tehdit yaratacak herhangi bir altyapının bulunmadığını belirtti. Saldırı altında kalan merkezin bir NATO ülkesi sınırına sadece 20 kilometre uzaklıkta bulunduğuna dikkati çeken Zelenskıy, “Geçen sene NATO liderlerini, sert önleyici yaptırımlar uygulanmazsa Rusya’nın savaş başlatacağı konusunda uyarmıştım. Haklıydık. Uzun süre boyunca, Kuzey Akım boru hattı tüm Avrupa’yı etkileyecek bir ‘silah’ olduğunu söylüyordum. Şu an her şey çok açık. Bir kere daha tekrar ediyorum: Ukrayna gökyüzünü kapatmazsanız, Rus füzelerinin sizin bölgenize, NATO bölgesine, NATO üyesi ülkelerin vatandaşlarının evlerine düşmesi sadece zaman meselesi demektir.” dedi.

ZELENSKIY: RUS ORDUSU MANASTIR BOMBALAMAKTAN BİLE ÇEKİNMİYOR

Öte yandan Zelenskıy, dün Rus askerlerinin saldırıları sonucu Kıyiv bölgesinde bir Amerikalı gazetecinin öldüğünü, diğerinin ise yaralandığını, savaştan kaçan sivillerin sığındığı bir manastırın ise Rus işgalciler tarafından bombalandığına dikkat çekti. Saldırıya uğrayan manastırın Moskova Patrikhanesine bağlı olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Zelenskıy, “Saldırı sırasında manastırda sadece keşişler ve yüzlerce sığınmacı bulunuyordu. Rus ordusu manastırları bombalamaktan çekinmiyor. Sadece bu örnek, Rusya devletinin ideolojisinin, sadece yalanlardan ibaret olduğunu gösteriyor.” ifadesini kullandı.