Cumhurbaşkanı Zelenskıy: Rusya, Ukrayna’ya karşı 3 binden fazla seyir füzesi kullandı

Güncel
Anife Bilal
18 Temmuz 2022, 15:24
Anife Bilal
18 Temmuz 2022, 15:24

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı işgal saldırısını başlatarak getirdiği yıkımın görüntülerini, sosyal medya hesapları üzerinden paylaşarak tüm Rus savaş suçlularının adalete teslim edileceğini vurguladı.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, bugün sosyal medya hesaplarından işgalci Rusya’nın Ukrayna’ya getirdiği yıkımın görüntülerini paylaştı. Zelenskıy görsellere ilişkin eklediği açıklamada, “Her Rus savaş suçlusu mutlaka adalete teslim edilecektir.” ifadelerini kullandı.

Zelenskıy söz konusu paylaşımında şu ifadelere yer verdi:

Rusya, Ukrayna’ya karşı 3 binden fazla seyir füzesi kullandı. Ülkemize ve insanlarımıza karşı kullanılan roketatar ve diğer mermilerin sayısını saymak mümkün değil. Ama tüm Rus savaş suçlularını adalete teslim etmek mümkündür. Tüm işbirlikçileri. Bu terörden sorumlu olan her insanı. 145 gün ve 8 yıldan uzun bir süredir işlenen suçlardan sorumlu olanlar cezalandırılacaktır. Bunlar mutlaka yapılacaktır.”

RUSYA’NIN UKRAYNA’YA KARŞI BAŞLATTIĞI SAVAŞ DEVAM EDİYOR

Yayılmacı emelleriyle hareket eden işgalci Rusya, 24 Şubat’ta Ukrayna’ya yönelik başlattığı savaşta dördüncü ayında. İşgalci Rus ordusu, haksız savaşını sürdürürken Ukrayna ordusu işgal karşısında mücadelesine devam ediyor. Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Rusya, Ukrayna’nın İrpin, Mariupol, Gostomel, Buça şehirleri başta olmak üzere çeşitli bölgelerinde katliamlara imza atıyor. İşgalci Rus birlikleri yalnızca Buça kentinde 410 sivili katletti. İşgalciler Mariupol’de 200 binden fazla sivilin ölümüne sebep oldu. Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Rusya’nın işlediği savaş suçları hakkında soruşturma yürütüyor.  Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy ile ABD Başkanı Joe Biden ve pek çok lider Putin’in Ukrayna’da soykırıma imza attığını ve savaş suçlusu olduğunu ilan etti.

Başlattığı savaş yüzünden işgalci Rusya’ya, birçok Avrupa ülkesi yaptırım uyguluyor. Rus ordusu savaşın 4’üncü ayında Ukrayna’daki kritik altyapı tesislerini, havaalanlarını, sivil yerleşim birimlerini bombalıyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin (BMMYK) verilerine göre, Rusya’nın saldırıları nedeniyle 5 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı komşu ülkelerine sığınmak zorunda kaldı. BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliğinin açıklamasına göre, Ukrayna’da her gün 2 çocuk hayatını kaybediyor ve 4 çocuk yaralanıyor.