Cumhurbaşkanı Zelenskıy: Rusya'dan işgal ettiği tüm topraklarımızı geri alacağız!

Güncel
Manas
01 Haziran 2022, 01:52
Manas
01 Haziran 2022, 01:52

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, Slovakyalı mevkidaşı Zuzana Çaputova ile ortak bir brifing sırasında, “İşgal tarihlerine bağlı değiliz. Biz halka bağlıyız… İşgalciler, Ukrayna topraklarında on binlerce sivilin ölümüne sebep olması durumunda, dışarıdan silah bekleyeceğiz. Rusya’dan işgal ettiği tüm topraklarımızı geri alacağız!” dedi.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskıy, 31 Mayıs 2022 tarihinde Slovakya mevkidaşı Zuzana Çaputova’yı kabul etti. Cumhurbaşkanı Zelenskıy, Çaputova ile ortak bir brifing sırasında, Ukrayna’nın Rusya’nın işgal ettiği tüm topraklarını geri alacağını vurguladı.

Zuzana Chaputova ve Volodymyr Zelensky, 31 Mayıs 2022'de Kiev'de (Fotoğraf: Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Basın Servisi / REUTERS aracılığıyla bildiri)

“RUSYA’NIN İŞGAL ETTİĞİ TOPRAKLARIMIZI GERİ ALACAĞIZ”

Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskıy, işgalcilerin saldırılarına dikkat çekerek, “İşgal tarihlerine bağlı değiliz. Biz halka bağlıyız… İşgalciler Ukrayna topraklarında on binlerce sivillerin ölümüne sebep olması durumunda, dışarıdan silah bekleyeceğiz. Rusya’nın geçici olarak işgal ettiği tüm topraklarımızı geri alacağız. Her şeyden önce, işgalci Rus birliklerinin saldırılarını ve tüm planlarını püskürtebilen insanlarımızı düşünmemiz lazım.” ifadesini kullandı.

ZELENSKIY: NE KIRIM’I NE DONBAS’I RUSYA’YA VERMEYECEĞİZ!

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy 28 Mayıs 2022 tarihinde Hollanda TV kanalı NOS’a verdiği röportajda, işgal altındaki toprakların geri dönüşü ile ilgili, “Tüm topraklarımızı askeri yollarla kan dökerek geri alabileceğimizi sanmıyorum. Bu yolu izlemeye karar verirsek yüz binlerce insanı kaybederiz. En azından 24 Şubat’a dönmeliyiz ve bu tarihten sonraki işgal edilen topraklarımızı müzakere yoluyla savunabiliriz. Yani Rusya ile savaşa girebiliriz ama kesinlikle son askerimize kadar değil. Onlar umursamıyorsa, ben de umursamıyorum. İşgalci Rus birliklerini savaşı başlatmasından bu yana işgal ettiği topraklarla ilgili, müzakere masasına oturacağına eminim. Bizler, ne Kırım’ı ne de Donbas’ı Rusya Federasyonu’na vermeye hazır değiliz, bunu asla tanımıyoruz.” ifadesini kullandı.