Cumhurbaşkanı Zelenskıy, NATO'ya hitabında Ukrayna'ya daha fazla ağır silah ve mali destek istedi

Güncel
qha muhabir
29 Haziran 2022, 20:40
qha muhabir
29 Haziran 2022, 20:40

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, Madrid’deki NATO liderlerine hitap etti ve ülkesinin, Rusya’nın işgaline karşı savunmasında kullanılmak üzere daha fazla silah ile mali desteğe ihtiyacı olduğunu söyledi.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, 29 Haziran 2022 tarihinde Madrid’deki NATO zirvesine hitaben telekonferans yöntemiyle konuşma yaptı. Zelenskıy, NATO liderlerine, ülkesinin Rusya’nın işgaline karşı savunabilmesi için daha fazla silah ve mali desteğe ihtiyacı olduğunu söyledi.

Savaşın, Rusya tarafından sadece Ukrayna’ya karşı yürütülmediğini belirten Zelenskıy, “Bu, gelecekteki dünya düzeninin nasıl olacağı konusunda, (Rusya’nın) Avrupa’da ‘dikte etme hakkı’ kazanma savaşıdır” dedi.

AYLIK SAVUNMA MALİYETİ 5 MİLYAR DOLAR

NATO ülkelerinin, Rusya’ya karşı silah, finans ve siyasi yaptırımlarla Ukrayna’yı desteklemesinin gerekli olduğunu vurgulayan Zelenskıy, Ukrayna’yı Rusya’nın işgaline karşı savunmanın aylık maliyetinin yaklaşık 5 milyar dolar olduğunu söyledi. Zelenskıy, “Rusya’nın şehirleri yok etme ve sivilleri terörize etme taktiklerini kırmak” için Ukrayna’nın modern füze ve hava savunma sistemlerine ihtiyacı olduğunu da sözlerine ekledi.

RUSYA, AVRUPA ŞEHİRLERİNİ ALMAK İSTİYOR!

Rusya’nın Ukrayna’nın güneyini ve ülkenin doğusundaki Donbas bölgesini almaktan vazgeçmek istemediğini belirten Zelenskıy, NATO liderlerine şöyle seslendi:

Rus liderleri, Avrupa’dan, bağımsız ülke olarak değil kendi mülkü olarak gördükleri şehirler almak istiyor. Bu, Rusya’nın gerçek hedefidir. Soru şu: Rusya için sırada kim var? Moldova? Baltık devletleri? Polonya? Cevap hepsidir.